Az apiterápia legismertebb terméke a méz.
A méztermelés a méhészkedés legáltalánosabb ága. Nem kell hozzá más, mint korszerű kaptár, egészséges méhcsalád, jó méhlegelő és némi szakismeret. Sok ezer szorgalmas méhecske tevékenységének eredménye a kellemes aromájú, csillogó, finom ízű méz.
A méz eredetét tekintve a virágos növények nektárjából és egyéb a növényeken kiváló édes nedvekből származik /pl. harmatméz - tölgy, fenyő stb. /.
A mézek összetételüket tekintve tartalmaznak:
• könnyen emészthető cukrokat -gyümölcscukrot és szőlőcukrot /fruktózt és glukózt /
• fontos ásványi anyagokat - K, Mg, Ca, P, Fe, Cu, Co, Si, Mn, Mo, J, Zn stb.
• 22 makro- és mikroelemet
• fontos enzimeket és savakat
• kevés vitamint
|
Gyógyhatása csak a jól kezelt méznek van, amely természetes eredetű, nem melegített, nem manipulált. Baktériumölő hatását enzimei, magas káliumtartalma és aromaanyagai biztosítják.
Rendszeres fogyasztása elősegíti a vérképződést, gyarapítja az immunrendszer védekező sejtjeit / limfociták /. Légúti betegségek, asztmatikus panaszok, sőt a TBC gyógyításában is előnyös a méz, főként a vöröshagymaméz fogyasztása.
Belsőleg napi 1-3 evőkanál pótolja a cukrot, nyugtat, lefekvés előtt fogyasztva segít alvászavar esetén is.
A mézet nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is felhasználhatjuk pl. horzsolások, sérülések, sebek gyógyításánál, égésnél, fekélyeknél jó sebelzárást biztosít, megakadályozva az ödémák kialakulását. Bőrbe masszírozva ozmotikus erejének, magas káliumtartalmának köszönhetően méregtelenítő hatása is számottevő.
|
A leginkább javallott méz az akár híg, akár beikrásodott állagú vegyes virágméz. Az ikrás sűrű méz minősége nem változik, mégis az emberek az ilyen mézet gyakran hamisnak vélik, pedig a hamisítók inkább a hígabb, átlátszó akácmézet hamisítják, mivel azon nagyobb a haszon. A besűrűsödött üveges mézet 50 0 C- os vízfürdőbe helyezve néhány óra alatt ismét folyékonnyá tehetjük, miután a szőlőcukor-kristályok feloldódnak benne, és maga a méz minősége nem károsodik.
A mézek valamennyi fajtája kiváló energiaforrás: elősegítik úgy a fizikai, mint a szellemi fáradtság utáni regenerálódást.
A mézek a különféle virágokhoz hasonlóan sajátos gyógyhatással rendelkeznek
|