|
Akupunktra
Az akupunktra eredete
Az akupunktra olyan terpis mdszer, amelynek sorn vkony tket szrnak a brfelszn bizonyos pontjaiba annak rdekben, hogy helyrelltsk a szervezet mkdsnek harmnijt.
Az akupunktra egy si knai gygymd, a hagyomnyos knai orvosls egyik ga. Az akupunktra csak rsze a keleti orvoslsnak. A knai orvosok alkalmaztak mg gygynvnyksztmnyeket, masszzst, moxibuszcit, kplyzst a gygykezelsben, st sebszeti beavatkozsokat is vgeztek.)
Pontos idbeni eredett nem lehet meghatrozni, de az tny, hogy az i.e. 10.000– 4.000 v krli idkbl szrmaz hegyes kveket (.n. pien–eket) mr valsznleg ilyen beavatkozsokra hasznltk. A hagyomny szerint ezekben az si idkben k–, csont– s bambusztket hasznltak, ezeket vltottk fel a fmtk, melyek aranybl s ezstbl kszltek.
Manapsg rozsdamentes acltvzetbl kszlt tket hasznlunk, ezst vagy rz nyllel. Az i.e. 3. szzadbl szrmazik az egyik legsibb orvosi knyv: a Srga Csszr Belgygyszati Knyve (Huang Ti Nei Ching), mely mig kiindulsi alapknt szolgl a keleti orvoslssal foglalkozk szmra.
A m foglalkozik a knai medicina alapteriival (az t elem tannal, yin s yang viszonyval), meglepen pontos lerst ad az anatmiai viszonyokrl (tbbek kzt a vrkeringsrl – 2000 vvel Harvey eltt!), krds – felelet formjban prbl vlaszt adni klnbz klinikai tnetekre, foglalkozik a helyes lgzstechnikval, masszzzsal, moxibuszcival.
A knyv msodik rsze a Ling Shu ("Az akupunktra") lerja a meridin rendszert (az akupunktrs csatornk rendszert), foglalkozik a szrstechnikval s a tk fajtival.
Az akupunktrs kezels helyei – meridinok s pontok
Az akupunktrs kezels lnyege, hogy a test meghatrozott pontjaiba tket szr a kezelorvos s klnbz mozdulatokkal mozgsba hozza azokat.
A t nmagban merl a testbe, semmifle gygyszert vagy vegyi anyagot nem tartalmaz. A kezelt pontok egy sszefgg csatornahlzaton, az .n. meridin rendszeren helyezkednek el.
Mik ezek a meridinok? A meridinokat gy kell elkpzelni, mint valamifle csatornkat melyek valamilyen anyagot szlltanak.
A keleti elmlet szerint ezekben a csatornkban kering az letenergia, a Q (cs–nek ejtjk), melynek kiegyenslyozott, szabad, akadlymentes ramlsa biztostja a szervek, szvetek megfelel tpllst, azaz az egszsg fenntartst. (Tbbfle Q ltezik, azaz a Q–nek tbbfle megnyilvnulsa van.
-
Megklnbztetnk tpll–, vdelmi–, rkltt–, szerzett stb. energikat.)
-
A csatornk sszefgg hlzatot alkotnak.
-
tadjk energijukat egymsnak, illetve a hozzjuk tartoz szerveknek.
-
A demonstrcis bbun, vagy atlaszokban lthat brk csak a felleten fut meridinokat brzoljk, de minden csatornhoz tartozik egy bels szerv is, melyrl a nevt kapta, amelyikkel sszekttetsben ll.
-
A szakknyvek rszletesen lerjk ezeket a bels tvonalakat, melyek ltezsrl magam is meggyzdtem, hiszen a tszrsra adott reakci bizonytja, hogy mkdnek.
-
Azonban sohasem hagy nyugton egy krds: hogyan jttek r ezekre az tvonalakra a keletiek? A felletes meridinok feltrkpezse mg csak–csak elkpzelhet (br az is nehezen), de a mlyben futk? A csatornk meghatrozott helyei, "nylsai" az akupunktrs pontok, ahov a tk kerlnek.
-
Szemmel nem lthatak, de finom tapintssal rezhetk. Betegsgek esetn nyomsra rzkenny vlhatnak, ami a diagnosztikban is segtsget nyjt.
-
Lteznek–e ezek a pontok?
-
Az akupunktra ellenzi ezeket is csak valamilyen misztikus elkpzelsnek tartjk, holott mr szmos objektv bizonytk igazolja ltket.
-
Niboyet francia kutat 1946–ban felismerte, hogy az akupunktrs pontok felett a br elektromos ellenllsa kisebb.
-
Ezen a felismersen alapszik az azta is hasznlt, sokfle formban kaphat .n. pontkeres kszlk.
-
Ery Ajndok kimutatta, hogy a pontok terletn magasabb a br szndioxid–leadsa, Bergmann azt igazolta, hogy a pontok infravrs kisugrzsa erteljesebb a krnyezetnl. Mindez arra enged kvetkeztetni, hogy a pontok terletn fokozottabb anyagcsere zajlik.
Amint azt egy jeles kutat megfogalmazta, "az akupunktra igazi birodalma a funkcionlis rendellenessgek kztt tallhat meg", vagyis olyankor, amikor a test valamit rosszul csinl, mint pldul gyulladsos betegsgek, keringsi rendellenessgek, neurolgiai s neuro–muscularis problmk, endokrin–betegsgek s hasonlk esetn.
Az ilyen betegsgek nem keletkeznek csak gy egyszerre, hanem hossz id, esetleg vek hanyatlsnak eredmnye.
Mi trtnt volna, ha ezt a hanyatlst mr egszen az elejn meglltottuk volna, mg mieltt a szvetek rendbehozhatatlanul megsrltek?
Az akupunktra
Akupresszra
Az akupresszra, az akupunktrhoz hasonlan a Hagyomnyos Knai Orvosls egy 5000 ve alkalmazott terpiaformja, ahol a meridinok pontjait stimulljuk, a kliens energiakeringsnek javtsra. Ez trtnhet az ujjakkal, kristlyplcval, elektromos, lzer s Acutouchpointerrel.
Az akupresszrval rzelmeket , feszltsgeket, testi llapotokat befolysolhatunk.
Leggyakoribb betegsgek, melyek jelenltekor rdemes akupresszrt alkalmazni,
-
-
Ezrt szles krben alkalmazzk "minden fajta fjdalommal ksrt rendellenessg kezelsre, idertve a fizikai srlsek okozta fjdalmat is.
A hagyomnyos knai elmlet szerint az akupunktra a fjdalmat nem annak eltomptsval, hanem a kerings helyrelltsval sznteti meg.
Ezt a feltevst altmasztjk a legutbbi idk kutatsai, amelyek igazoltk, hogy a grcss izom lecskkent hmrsklete akupunktrs stimullssal visszallthat a normlis szintre.
Kimutattk azt is, hogy az akupunktrnak neuro–kmiai alapja van s gy kizrt a szuggeszti lehetsge.
A klasszikus knai irodalombl kitnik, hogy a trtnelem folyamn az akupunktrt mindig betegsgek gygytsra hasznltk, nem pusztn fjdalomcsillaptsra.
A megjelent tanulmnyok szerzinek legnagyobb rsze ideg–(neuro–)kmiai alapot tulajdont az akupunktra mechanizmusnak: a kezelssel ingerelt, az akupunktrs pontok kzelben lev idegvgzdsek az ingerleteket a kzponti idegrendszerbe tovbbtjk, ennek hatsra ott fjdalomcsillapt vegyi anyagok szabadulnak fel.
-
Az akupunktra teht olyan mdszer, amely az lettani mkds szablyozsval elsegti a normlis egszsgi llapot helyrelltst,
-
br arra mg nem derlt fny, hogy ez a mkds–szablyozs pontosan hogyan trtnik, s hogy mely funkcikra gyakorolja legjobban ezt a hatst.
-
Az eddigi kutatsi eredmnyek azonban bizonyoss teszik, hogy az akupunktra valban kpes szablyozni s normalizlni az lettani funkcikat.
-
Az akupresszra elmlete szerint az akupresszra pontok ott helyezkednek el, ahol a meridinok a brfelsznhez legkzelebb futnak, s
-
a mester a gygykezels kvetelmnyei szerint szablyos kzmozdulattal nyomogatja, gyrja a megfelel pontokat.
-
Az ingerlst nem szabad tl hirtelen alkalmazni, mert az fjdalmas rzseket vlthat ki, a nyoms erssgt csak fokozatosan rdemes nvelni, gy rve el a vkony izomzattl a mlyebb rtegekig.
-
A nyomkods, gyrs legyen tarts, ers, de nem durva, kiegyenslyozott s mlyrehat.
-
A stimullst nemcsak kzzel vgezhetik, de lbbal, kztssel, megpendtssel, knyknyomkodssal, esetleg szakszeren ksztett eszkzkkel.
-
Szksg esetn kenolajat, zsiradkot, szezmolajat vagy hintport is hasznlhatnak.
-
Az akupresszra az energiaramls vonalain lv pontok stimullsval energit juttat a nem optimlisan mkd szervek fel, valamint kiegyenlti az energiaramlsokat.
-
Minden ltez szervi megbetegeds kezelhet az akupresszra mdszervel, mivel minden szervnek megtallhat a kivetlse a test felletn.
-
lgzszervi rendellenessgek,
-
anyagcserezavarok,
-
allergis tnetek,
-
emsztrendszeri panaszok,
-
szv s rrendszeri betegsgek, mozgsszervi problmk,
-
brbetegsgek,
-
daganatos betegsgek.
Manapsg az akupresszrt a szpsgipar is alkalmazza.
Akupresszra segt:
A flkagyl alapvet pontjai:

Gygyszertri (endokrin, gyulladscskkent) pont:
 
Minden emberi szervezet kpes ellltani a szmra szksges gygyszert.
Amikor megbetegsznk, a bels 'gygyszertrunk' olyan anyagokat llt el, amire a szervezetnknek a gygyulshoz szksge van s elkldi azokat a megfelel helyre.
Ezt nszablyozsnak nevezzk. Amikor ez a szerkezet ram pontossggal mkdik, akkor semmilyen kls segtsgre nincs szksg, de amikor ebbe az nszablyozsi mechanizmusba hiba csszik, akkor klsleg bevitt gygyszereket kell ignybe venni.
Sok estben azonban nem szintetikus gygyszerekre, csak ennek a mechanizmusnak a serkentsre van szksg s az elrt eredmny ugyanaz lesz.
Ezt a laboratriumot a szervezetnkben az endokrin szervek – a hipofzis, a hasnylmirigy, a pajzsmirigy, a mellkvesk, a nknl a petefszkek, a frfiaknl a prosztata – kpviselik.
k a felelsek a szervezetnk szmra szksges gygyszerek ellltsrt.
A flkagyln tallhat pontok egyiknek masszrozsval ez a folyamat normalizldik. Ezrt neveztk el – "gygyszertri" pontnak. Ahogy ez a rajzon is ltszik, ez a pont a fl ells rszn, a kls halljrat eltt, az gynevezett flcsapban helyezkedik el.
Ennek a pontnak a masszrozsa minden betegsgben indokolt, mivel gyulladscskkent, antiallergikus s anyagcsere szablyz tulajdonsgokkal br.
A vegetatv idegrendszer pontja
Az agykregbl minden szervnk fel az idegszlak sokasga gazdik.
Ez a bels csatornkon, gymond interneten, a vegetatv idegrendszeren keresztl halad t. A latin szbl fordtott vegetatv – nvnyi eredet–t jelent.
Ha n egy falevelet a napsugarakkal tvilgt, lthatv vlnak benne, mint a pkhl, bizonyos erek. gy van ez a mi szervezetnkben is. Pkhlszeren szvi t testnket a perifris vegetatv idegrendszer.
Ezrt a megbetegedsnek nem az anyagcserezavar, a megfzs vagy valamilyen vrus az okozja, hanem az nszablyozs mechanizmusban trtn hiba, amit a vegetatv idegrendszer irnyt. Mivel ez a rendszer felels a megbetegedseinkrt, gy a gygyulsunkrt is, amire, mint a pkhl szlain keresztl, a megfelel pont masszrozsval tudunk hatni.
Hogy hol tallhat ez a pont, az brzolsbl bizonyra kiderl.
A masszrozs pedig ugyangy trtnik, mint a tbbi pontnl.
-
-
Gyakran alkalmazzk stresszolds s immunersts clzattal is.
Termszetesen ez nem azt jelenti, hogy az orvosi javaslatokat s gygytsi mdszereket dobjuk a sarokba egy meglv betegsg esetn, de a nyugati gygymdok is sokkal hatkonyabbak, ha kiegszt kezelsknt akupresszrt alkalmazunk. Az akupresszra magas kpzettsget ignyel, ezrt alaposan nzzk meg, kinek a keze al adjuk magunkat. Mellkhatsai nem igazn lehetnek, de nem megfelel kezels esetn elmaradhat a kvnt hats.
-
Ennek a pontnak a masszrozsval megszntethet az erek,
-
a hrgk,
-
a blrendszer,
-
az epe– s
-
hgyvezetkek,
-
a mh grcss sszehzdsai.
-
Ezt a pontot ezerfle megbetegedsben hasznlhatja, de
-
fleg az rfalak izomtnusnak rendellenessgnl,
-
magas s alacsony vrnyoms, szablytalan szvvers,
-
szkrekeds,
-
asztma,
-
vesekvessg,
-
klimax esetben.
A kz pontjai

-
-
A pontra val rhats a koszorserek sima izomzatnak az ellazulshoz vezet s gy gygyt hats lehet a szvszoruls, ritmuszavar, infarktusos llapotokban.
Az rfalak sima izomzatnak az ellaztsval a vrnyoms is cskken.
A hats azonban nem az egy–ktszeri alkalommal, hanem hrom–ngy hten t vgzett rendszeres masszrozs utn figyelhet meg.
A pont masszrozsval nem csak ellaztjuk, hanem normalizljuk az rfalak sszehzdsi kszsgt, ezrt hasznlhat magas s alacsony vrnyoms, valamint visszrtgulat esetben is.
Az asztma – a hrgk sima izomzatnak grcss ssze–hzdsa.
A grcshajlam cskkentse a vegetatv idegrendszeren keresztl azt eredmnyezi, hogy a rohamok enyhbb lefolysak lesznek, knnyebb esetekben akr meg is sznhetnek.
Vesekvessg esetben, amikor nem is a k, hanem csak egy kis homok tvozik a hgyvezetken keresztl, annak grcss sszehzdst eredmnyezi s olyan fjdalommal jr, amitl a plafonra lehetne mszni.
Vagy volt–e olyan, hogy egy kenyrmorzsa csszott flre a torkban?
Az ilyenkor jelentkez ers khgs arrl tanskodik, hogy egy picinyke morzsa is a gge grcss sszehzdst eredmnyezheti. Ugyanezek a folyamatok jtszdnak le a hgyvezetkekben a homok, vagy k rlsekor s ha a grcss sszehzdst cskkenteni tudja, akkor az rts nem jr akkora fjdalommal.
A vegetatv idegrendszeri ponttal normalizlhat az epehlyag munkja, megelzhet a pangs, majd az epek kialakulsa, de gyorsthatk az epehlyag s hasnylmirigy gyullads gygyulsnak folyamatai is.
A blgyullads szintn az izomtnus rendellenes mkdst eredmnyezi, csak ez esetben a vastagblben. Ilyenkor is szmthatunk ennek a pontnak a jtkony hatsra.
A vegetatv idegrendszeri pont hasznlhat srgssgi esetekben is.
Ha tani annak, hogy valaki a szvhez kap, elveszti az eszmlett, valamilyen rohama lesz, gy btran kezdjk el masszrozni mutatujjaikkal a vegetatv idegrendszer pontot, mindkt flkagyln.
Fontos tudni, hogy a masszrozsnak nincsenek ellenjavallatai.
Ezrt, ha nincs is szakirny kpestsk, aminek a segtsgvel megllapthat lenne, hogy az illet mirt vesztette el az eszmlett, vagy egyltaln eszmletveszts–e, amit szleltek, vagy epilepszis roham cukorbetegeknl kma, nem tudnak rtani, de segteni annl inkbb.
A bajbajutott lgzsre figyeljenek, de ha az nem szlelhet, gy a masszrozst a sajt lgzsk ritmusban vgezzk.
Nha kt perces masszrozs is elegend, hogy az akut rohamot meglltsa.
| |