|
Az okok
Oka az sztrogn jelenlte, gy annl is kialakulhat, aki nagyon vkony, de tbbnyire a nõiesebb tpusokat sjtja. A belsõ okokhoz tartozik az rklõds, az anyagcsere- s a hormonzavar, tovbb az regeds.
A cellulit a bõr irha rtegben s az aljban alakul ki. Ez az igen gyakori elvltozs mr nagyon fiatal korban is megjelenhet a combon, a karon s a hason a bõraljban lvõ zsrszvet fokozott lerakdsa miatt. Klsõ okok is befolysoljk, ilyen a mozgshiny, a helytelen tpllkozs, a sok dessg, a zsros telek, a fstlt lelmiszerek, a kla, a kv s az alkohol tlzott fogyasztsa. A szv, a keringsjavt s a hormon tartalm gygyszerek szedse, tovbb a kevs folyadk bevitel is hozzjrulhat a kialakulshoz. Azokon a terleteken, ahol cellulit tallhat, rossz a bõr szveteinek vr- s nyirokkeringse, ezltal lassabb az anyagcserje. Frfiaknl ritkn alakul ki, ennek oka a ktõszveti rostok, a kollagn s az elasztn hlzatos szerkezetben keresendõ. Amg a nõk tglalap, addig a frfiak trapz alak, ami feszesebb ktst biztost, gy nagyobb ellenllsra kpes. A zsrszvetben s a ktõszveti rostokon, illetve kztt lerakdott salakanyagok a krnyezõ szvetekbõl magukhoz vonjk a vizet, s egyre nagyobb csomagocskkat alaktanak ki. A felgylemlett nedvessg dmt okoz, s a salakanyag csomagok egymssal tallkozva felszaktjk a rostok rcsszerkezett. Ez a jelensg ahhoz hasonl, mint amikor a gumimatrac levegõcelli sorra felszakadnak, s az egyenletes fellet helyett egyre tbb terleten egybefggõ kidudorodsok keletkeznek. Amikor az elvltozs fjdalmas s gyulladt cellulitisznek nevezzk, ami mr betegsg.

A kezelsek clja
Van olyan teszt, mely megmutatja a bõr hõmrsklett, Ez egy lzmrõhz hasonlt eszkz, mely elsznezõdssel jelzi, hol lassabb a kerings, ott ugyanis hidegebb a bõrfelszn. A cellulit jl kezelhetõ, eleinte alig ltszik, azonban ha elhanyagoljk, csnya elvltozsokat okoz, ezrt idõben el kell kezdeni az ellene val kzdelmet, s nem szabad abbahagyni, mert jra visszajn. A cellulit kezelsnl a vr-, nyirok- s anyagcsert fokozzuk, ezltal megszntetjk a folyadkpangst. A cellulit zsrfelhalmozdssal is jr az adott terleten, ezrt fontos a zsr bontsa, s a bomlstermkek elszlltsa. Ez termszetes jd tartalm anyagok hatsra kvetkezik be, ilyen a barna alga. Akkor lehet igazn j eredmnyt elrni, ha a vendg otthon is folytatja a kezelst. Egy hten legalbb hromszor, de lehet, hogy tszr-hatszor is el kell jnnie a kozmetikai szalonba, ez mindig az alkalmazott kezelstõl fgg. Mivel otthon is szksges az pols folytatsa, — s nemcsak a kra alatt, hanem utna is — ez egy letformv kell, hogy vljon.
A kezelsek menete
Elõszr nagyon erõsen leradrozzuk, ezzel megtiszttjuk s megszabadtjuk az elhalt szarurtegtõl a bõrt, gy knnyebben be tudjuk majd a hatanyagokat juttatni. Nhny cg AHA savat is tesz a peeling-jbe, vagyis a mechanikai s a kmiai radrozst egyesti. Kiss kellemetlen is lehet, mert nagyon erõs keringsfokoz, utna visszk fel a hatanyagot, ami lehet ampulla, ebben tallhat a legnagyobb koncentrciban a hatanyag, s krmmel, vagy gllel masszrozunk. Ezek mind anyagcsere fokozk, de olyan ktõszveti anyagokat is tartalmaznak, amelyek a zsrt is megbontjk. A hatanyagok bejuttatshoz nyirokmasszzst vgez a kozmetikus. Ezek a vrbõsget okoz, keringst s anyagcsert fokoz anyagok bekerlnek a vr- s a nyirokramlatba, majd a vesn keresztl tvoznak a salakanyagokkal s a feloldott zsrszvettel egytt a szervezetbõl. Egy kezels negyven perctõl akr msfl rig is eltarthat. Egy alapkra tz alkalombl ll. Majd fenntart kraknt javasoljuk a heti egy alkalmat, aztn kt hetente, vgl havonta egyszer, de ne hagyja a vendg abba teljesen, mert jra visszajn a cellulit.

A kezelsek fajti
Lteznek meleg s hideg kezelsek. Ha valakinek magas a vrnyomsa, vesebeteg, vagy visszeres a lba nem szabad melegbe csomagolni. Ilyen esetben a keringsfokozk mell olyan hûtõanyagokat is tesznek, mint a mentol, a kmfor, vagy az rnika. Ebbe ztatjk a fslit, amibe betekerik a vendget, mert a fsli nyomst gyakorol a cellulitos helyekre, s ez is segt a kerings fokozsban. Lteznek fslibl kszlt ruhk, amiket a combokra, a karokra s a hasra lehet felhzni. Elõszr nagyon hideget rez a vendg, de mgsem fzik, mert az aromk miatt beindul a fokozott kerings. A kezelsnek van egy kellemes mellkhatsa, ugyanis amg a meleg ellaztja az izmokat, addig a hideg nagyon jl feszest. Egy tzes krnl az is elkpzelhetõ, hogy vltakoznak a meleg s hideg kezelsek, ezt mindig szemlyre szlan kell fellltani. Hideg kezelsnl soha nem hasznlunk gpet, a masszzs s a fslizs utn izotermikus takarba tesszk e vendget, a meleg kezelsnl ezen kvl hõtakarba is becsavarjuk. Olyan is ltezik, amikor parafinban van az alga s az iszap, ezt kenjk fel s utna a mr elõbb lert mdon csomagoljuk be a vendget. A negyedik kezels egy holttengeri iszappal trtnik, amiben melegtõ anyag is van, ilyenkor nincs szksg hõtakarra. A kezelsek kztt a vendgnek mindennap kell otthon hasznlnia a drzskeft, vagy a lufa szivacsot s a keringsfokoz krmet, vagy a glt.
Szveg: Paulik Katalin
Fot: Varga Zoltn
Szakrtõ: Janicsek Magdi
| |