A kardamom gyógyhatását az i.e. IV. században írja le talán először egy ógörög orvos, Theophrastus, néhány századdal később pedig Dioscoredes tesz róla említést.
Az Ezeregy éjszaka legszebb meséiben is többször megemlítik stimuláló- és gyógyhatását. Használják a hagyományos kínai orvoslásban, ahol a gyomor és tüdő csatornákra ható szerként tartják számon.
Melegítő energiájú ételként tartják számon, mely - úgy tartják, hogy - elősegíti a csi-, az energia áramlását. Aromás olajtartalmának köszönheti stimuláló hatását.
Használható köhögés, megfázás kezelésére, étvágytalanság, puffadás, emésztési problémák, hasmenés ellen.
Cineol tartalmának köszönhetően szájbetegségek, depresszió, nemi betegségek esetében is alkalmazható.
Emellett enyhíti a csuklást és a kellemetlen leheletet (az egyiptomiak kardamomot rágtak Orbit helyett).
Borneol tartalma gátolja a vesekő kialakulását. A kardamomnak afrodiziákus hatást is tulajdonítanak.
Cedarwood-Cédrusfa: Nem annyira közismert, ám az aromaterápiában fontos a jentősége. Édes, bazsalikomos illatot áraszt.
Patchouli-Pacsuli:
A pacsulit évszázaok óta használják afrodiziákumként.Az egykori bájitalok kedvelt összetevője , állítólag mágikus tulajdonságokkal bír. A hagyomány szerint a pacsuli érzéki aromája oldja a gátlásokat, és arra bátorítja a szerelmeseket, hogy bátran megmondják, mit szeretnének a szexben.
Az aromaterapeuták szerint a pacsuli a hipofízisre hat, mely serkenti a hormontermelést. Afrodisztikus hatása persze csak akkor van ha mindkét fél szereti az illatát.. Egyéb alkalmazásai: az aromaterápiában nyugtató, antidepresszáns éselmeköszörülő hatásamiatt használják. Egyesek szerint az elhízás ellen is hatásos.