28.Cspzlet s trdzlet-kimozgatsa elmlete ......................... 22
29.Knykzlet s csuklzlet-kimozgatselmlete ................ 23
Masszzs-elmlete
1.) A masszzs trtnete
A masszzs szinte egyids az emberisggel. A masszzst s a kzrttelt a trtnelem eltti idkben a smnok s gygytk mr alkalmaztk klnbz kultikus s gygyt rtusok sorn.
A legrgebbi rsos adat az kori Knbl szrmazik az ie. 2700 krl kiadott „a srga csszrok bels orvoslsnak klasszikusai” cm knyvben. Ez a knyv a tradicionlis Knai orvosls legels rsnak tekinthet.
Ie. 500 krl Knban Lao-Tse s Kong-Fu Tse feljegyzsi utaltak a mozgsgyakorlatokra s a masszzsra. Papjaik oktattk veken keresztl, s a titkt szigoran riztk.
Hippokratsz (i.e. 460-377) a szervezet egszsges mkdshez szksgesnek tartotta a friss levegt, a megfelel tpllkozst, testmozgst, gygyfrdt s masszzst. Jl ismerte a gygyfrd s ivkra gygyhatsait. A krnikus betegeknek frdt s masszzst javasolt, szksgesnek tartotta hozz a mozgst. A masszzs grg elnevezsnek szszerinti fordtsa gyrst jelent.
Kr.e. 199-130 kztt a Rmai Birodalomban Galenus folytatta Hippokratsz munkssgt. Az „Egszsg megvsrl” szl munkjban kifejtette, hogy a termszet maga gygyt, az orvosnak csak meg kell tallnia a megfelel gygymdot s segtenie kell.
j masszzsfogsokat vezetett be, ezeket gimnasztikval kombinlta.
IX. szzadban az arabok tovbbvittk Galenus tanait. Salernoi iskola egszsgvdelemmel foglalkozott, elssorban masszzzsal s mozgssal.
XII. szzadban Francois Fuller brit orvos a masszzst s a testedzst a gygymdok kz sorolja.
XV. szzadban Nicolas Andry francia orvos r a megelzsrl, a tart-mozgat szervrendszer funkcionlis szereprl.
1517-1590-ben Ambroise Pare francia tbori orvos terpis cllal masszrozta azokat a sebeslteket, akik mozgskptelenek voltak.
1600-ban Paracelsius egyetrtst tanust pare-val, az anatmiai s lettani alapokat ltja fontosnak.
A XVIII szzadtl a mechanoterpia nven vlik ismerett. A masszzs sz francia eredet, de eredett tekintve megoszlanak a vlemnyek. A fogsok elnevezse is francia eredet, innen vettk t.
Magyarorszgon Mtyus Pl vlemnye teljes egszben megegyezett Hippokratsz eszmivel, az egszsget a testmozgsban, megfelel tpllkozsban frdkrkban, valamint a masszzsban ltta.
Mtys kirly udvarban gynevezett „dgnyzk” voltak, akik mindenfle kpzettsg nlkl vgeztk munkjukat.
A klasszikus svdmasszzs fogsait P.H. Ling (1776-1839) vvmester s tornatanr alaktotta ki. Munkssgt Amsterdamban Metzger (1839-1901) folytatta, sszegyjtve az eddigi tapasztalatokat.
1875-ben Mosengeil Berlinben Metzger munkssgt folytatja, Felveti, hogy a masszzs sorn beszlhetnk-e reflexes idegi hatsokrl is?
A XIX. Szzadban Hoffa ortopd sebsz Nmetorszgban Ling mdszertt fejlesztette tovbb, s adta t tantvnyainak. Lerja az t alapfogst, amelyet ma is tantanak. Hoffa tantvnya BHM 1911-ben knyvben lerta a masszzs vezrfonalt, s azokat fnykpekkel illusztrlta.
1890-tl az orvosi egyetemeken oktattk, William Murell vezette be, az orvoskpzs rsze lett.
1898-ban Head felfedezte a brtakar s a bels szervek kztti reflektrikus kapcsolatot s szegmentlis sszefggseket, (Head znk).
1917-ben Mackenzie ezt tovbbfejlesztette, s bebizonytotta a belszervek s az izomzat kztti reflektorikus kapcsolatot. (Mackenzie-znk).
Az kutatsai a szegment-masszzs alapjait tettk le, melyet reflexzna masszzs nven rtk le. Az kutatsaikat Glaser s Dalicho fejlesztette tovbb l952-ben megrt knyvben.
1929-ben Elisabeth Dicke nmet gygytornsz kidolgozta a ktszveti masszzs elmlett s specilis gyakorlati technikit. Kutatsi eredmnyeit knyvben (Az n ktszveti masszzsom” cmmel rja le.
1904-ben Gowers foglalkozott a fjdalmas izomterletekkel, melyeket fibrositis gyjtfogalom al rendezett.
1926-ban Kirschberg a „Masszzs s gygytorna” c. knyvben kitrt arra, hogy a masszzs nemcsak az izmok hipertnust befolysolja, hanem a nyirokkeringst is.
1947-ben James Cyriax angol ortopd orvos rja meg a knyvt a „Kezels manipulcival s a mly masszzs” cmmel, mely fizioterepeutk szmra rt.
2.) A masszzs felosztsa, annak jellemzi.
Klasszikus, svd masszzs: Ling svd vvmester lerta a klnbz fogsokat. Ezeket a fogsokat hasznlja a reflex masszzs is.
Reflex masszzsok: -ktszveti masszzs
-szegment masszzs
-periosztelis masszzs (csonthrtya kezels)
Clja szerint:
-sport
-frds
-gygy - klasszikus svd
-reflex - szegment,- ktszveti,- periosztelis
-frisst s kondicionl masszzs
-Sportmasszzs: A sportteljestmnyek fokozsra, az izomanyagcsere nvelsre alkalmazott masszzsforma.
-Higinikus masszzs (frds):Gygyfrdkben alkalmazzk, frisst kondicionl hatsa miatt.
-Gygy-masszzs:Kizrlag csak terpis cllal alkalmazott kezel eljrs. Gygy-masszrk vgzik, betegeken, orvosi diagnzis alapjn, orvosi elrsra, gygyts elrse rdekben, illetve a visszanyert egszsg megtartsa rdekben.
-Reflexzna masszzs: Kzvetett ton, reflexesen, az idegrendszeren keresztl fejti ki hatst. A terpis hats nem ott jn ltre, ahol kezelnk, hanem attl mindig tvolabban fekv szervekben s szvetekben (tvolhats).
3.) A masszzs lettani hatsai
Milyen hatsai vannak?
-Helyi hatsa
-ltalnos hats,
-tvol hats,
-konszenzulis hats (tvolhats)
Helyi hats: Brre val hatsa: Keznkkel ledrzsljk az elhalt hmrteget, a br hamarabb regenerldik, sejtek hamarabb osztdnak, brben lv erek kitgulnak, jobb anyagcsere, br regenerci.
ltalnos hats: Olyan hormonszer anyagok, hisztamin, s bradichinin termeldik. Ezekre az ingerekre hisztamin az ereket tgtja. A kapillrisok kitgulnak, SHUNT hats. Bradicinin hatsra az erek tereszt kpessge fokozdik, ezzel az anyagcsere javul. A vrnyoms cskken, szv knnyebben dolgozik. Lgzs lassul s mlyl, a vese elkezd dolgozni. A gyomor, bl, emsztrendszer gyorsul.
Br alatti ktszvet. A nyirokkerings fokozdik, lsd br rtgt hats.
Izmok, erek rtgt hats, izom munka 20-30-szorosra is emelkedhet.
-Az egyik kz mindig a betegen, kontaktus megtartsa rdekben.
A beteg elksztse: A masszzs eltt clszer a frd. Egyik clja a higinia, a msik pedig, hogy a megfelel (orvos ltal elirt) hmrsklet vzben a beteg izmai kiss fellazulnak, knnyebb ket masszrozni.
A betege elhelyezse: megfelel, knyelmes helyzetbe kell elhelyezni, gy, hogy az izmok el tudjanak lazulni, ehhez clszer prnkat hasznlni (lb, illetleg boka al, hangslyos derki lordzisnl a has al – leped s a test kz-, ezt mindig a kezelend testrsz hatrozza meg).
Proximalist rgztem, distalisat (tvolabbi) fogom kimozgatni. Milyen fok mozgsa van az izletnek, tudni kell. Mindig kiindulsi alaphelyzetbl kell kezdeni. (lb elre, fej elre, hvelyk ujj elre nz, karok lazn lgnak test mellett.) Izletek mozgst NULL rendszer alapjn jellik meg, fokokban.
Egyszer: kt csont egy izlet.
Fjdalmat soha nem szabad okozni. Fjdalom hatrig. Beteg knyelmesen al legyen tmasztva, tudjam rgzteni. Sajt knyelmes helyzet.
Intermittls: ahol dms, ott kell alkalmazni.(gyrs fogshoz tartozik) A kezelst mindig az dma feletti izlet felett kell elkezdeni. (lbszr – trd felett). Szv, nyom erk hatnak, dmt cskkentnk vele. Pomps eredmny rhet el izomlz kezelse esetn is.
Svd masszzs ltalnos idtartama (jogszablyban meghatrozott) 15 perc. A knyv s a teszt szerint 20-30 perc.
7.) A ktszveti masszzs elmlete
A ktszveti masszzs technikjt elszr Elisabeth Dicke nmet gygytornszn dolgozta ki, amikor megllaptottk, hogy rszkletes a lba, le kell vgni. szrevette, hogy a sacrumjn behzdsok vannak, ezeket elkezdte hzglni, s ezzel elkezdett az rszkletei problmja megsznni.
Technikjt Freiburgban demonstrlta, 10 v utn W. Kohlrausch sTeirich Leube irnytsval az Orvostudomnyi Egyetemen kidolgoztk a mai ktszveti masszzs technikjt.
A bels szervek s szervrendszerek a megfelel szegmentumok intertstitialis ktszvetben feszlsek s behzdsok jhetnek ltre. A behzds nagymrtk folyadkleadsrl szmol be, mg a duzzanat folyadk visszatartsrl rulkodik.
A ktszveti masszzs a ktszvetbl vegetatv thangol hatst indt el, mert az interstitialis ktszvet kapcsolatban ll a vegetatv idegrendszerrel
Ugyanaz a lnyege, mint a szegment-masszzsnak, belszervek kihatnak a ktszvetekre. Behzdsok, elvltozsok megszntetsvel tudunk hatni a belszervre.
Szemrevtelezs
Tapints
Kontraindikcii:
-Lzas beteg, akut gyulladsban lv beteget nem szabad masszrozni.
-Tgult visszrnl nem lehet, trombzis jhet ltre)
-Szv s keringsi rendellenessgeknl.
-Dekompenzlt szv problmknl
-Magas vrnyoms (kiugran magas), illetve ingadoz
-Menses els kt nap nem lehet (derktj kihagysval viszont lehet.
-Terhessg esetn (itt is a derktj kihagysval lehet)