Arcunk és kezünk bőre különösen kitett az időjárás viszontagságainak, a klimatikus hatásoknak, és könnyen sérül, ha "agresszió" éri.
Megfelelő krémekkel, testápoló szerekkel felfegyverkezve kivédhető a tél támadása .
Amint beáll a tél, mindnyájan egy jó hidratálókrémért nyúlunk...
Pedig az nem elegendő, mert bonyolódik a helyzet, amikor viszketés és vörös foltok jelennek meg bőrünkön.
A bőrreakciók annak a jelei, hogy a felhámréteg meggyengült és az eddigi bőrápolás már nem kielégítő mértékű, kevésbé tölti be a védelem és hidratálás szerepét.
Komfortérzetünk érdekében figyeljünk jobban a tisztálkodás utáni bőrápolásra, a meleg, fűtött szobában a hideg, kinti levegő hatásaira való felkészülésre, és cseréljük le megszokott készítményeinket fokozottan hidratáló, a hideg évszakban alkalmazandó, speciális krémekre, testápoló szerekre. Így megelőzhetők a bőrirritáció és -érzékenység tünetei.
E problémák orvoslásához adunk az alábbiakban néhány jó tanácsot.
Ködös, hideg idő: húzódik a bőr
A vérkeringés csökkenése miatt télies, hideg időben esik a bőr hőmérséklete.
A bőr anyagcseréje fontos változásokon megy át.
Ezeknek az átalakulásoknak az oka az enzimek alkotta folyamatok és a bőrsejtek közti interakció megváltozása.
-
A téli időben pedig gyakori tünet, hogy a csökkent víz- és zsírtartalmú bőr húzódik. Ilyenkor a testünket a külvilágtól elválasztó, ún. hidrolipid védőréteg nem tölti be az élő határvonal szerepét.
Ez a fő oka télen a kellemetlen bőrproblémáknak (száraz, érdes bőr, húzódás, enyhe viszketés, repedezettség.
-
A szél és a mínusz fokok még csak fokozzák ezt a szárazságot. Hiszen a száraz, hideg klimatikus viszonyok mellett a bőrszövet természetes víztartalma erőteljesen csökken (fokozottan párolog). A bőrt hidrolipid filmréteg védi a külső hatásokkal szemben, mely vízből és zsírokból álló emulzió.
Ha e két összetevője egyensúlyban van, a bőr egészséges, rugalmas.
-
Amikor "támadások" érik, például a fagyos időjárási viszonyok miatt, ez az egyensúly megbomlik és a visszaállítására törekednünk kell.
-
Ellenkező esetben a bőr állapota jelentősen romlik, egyúttal porózussá válik, mint az itatóspapír.
-
A bőr víztartalma fokozatosan "elszökik" belőle, és nyitva az ajtó mindenfajta hőmérsékleti agresszió előtt
-
Emiatt válik érzékennyé, és amikor húzódik, az annak a jele, hogy vízhiányos.
-
Ez óhatatlanul bekövetkezik télen, amikor a levegő túlságosan száraz, bent az irodában és kint az utcán is - hacsak nem teszünk ellenlépéseket.
Hogyan lehet elkerülni ezt az egyik leggyakoribb kellemetlenséget a téli időszakban?
-
Lipideket és más bőrrokon anyagokat tartalmazó, hidratáló krémekkel (arcra, testre egyaránt), hogy megőrizzük a bőrsejtek korábbi állapotát.
-
A beltéri, fűtött helyen való tartózkodást esetén másképp is védekezhetünk: használ a bőrnek, ha például párologtatót helyezünk el a szobában, és ily módon növeljük a levegő páratartalmát.
Hasznos tanácsok:
-
Az érzékeny bőr védelme érdekében téli időben ne túl sokáig maradjunk a zuhany alatt vagy a fürdővízben (max. 10 percig), melyeknek a vize ne legyen hideg (37 fok körüli az ajánlott).
-
A bőrszárazság ellen használjunk bőrtápláló tusfürdőt; zuhanyozás, fürdés után pedig minden esetben kenjük be magunkat hidratáló, bőrtípusunknak megfelelő testtejjel.
A hideg levegő hatásainak ellensúlyozására választhatunk speciális arc vagy testápoló krémet is, mely glicerinben, vazelinben, növényi olajokban gazdag.
Ne feledkezzünk meg az ismert "cold krémről", mely neve alapján is hideg időre való, jól bevált összetételű: eredetileg méhviaszt és bálnazsírt tartalmazott. Modern változatban is hasonló anyagok rekonstruált verzióját foglalja magában, emulzió formájában, de lehet olajos halmazállapotú is.
Ötletek az arcbőr ápolásához - szeles hideg időben is:
-
Üde, friss érzetet kelt a bőrön reggelente, ha ásványvízzel jól bepermetezzük az arcunkat, és csak azután alkalmazzuk a bőrtápláló krémet, majd a sminket.
-
Az esti bőrápoláskor mindig bőrtípusunknak megfelelő arclemosót alkalmazzunk, és a smink eltávolításához a vattakorongot használat előtt nedvesítsük be. Így nem szívódik fel fölösleges mennyiség a készítményből és a bőrünkre is több jut.
-
Csak "amennyire szükség van" : nem kell fölöslegesen sok kozmetikumot felkenni az arcra, (krém, folyékony púder) figyeljünk helyes mennyiségre, így nem fordulhat elő, hogy később úgy tűnik, mintha verejtéktől gyöngyözne a homlokunk, arccsontunk.
-
Amennyiben bőrtápláló balzsamot vagy olajos szérumot alkalmazunk az arckrém felvitele előtt (különösen, ha hosszabb ideig készülünk kint tartózkodni, a szabadban, téli időben), kétszeresen jót teszünk vele. Hiszen ily módon az arcbőrünk duplán lesz védett a hideggel szemben, és annak fokozottan ellenáll.
Forrás: Patika Magazin, |