|
A masszr,- a masszzs
A masszzs - mveli szerint - a kezdetektl fogva megtallhat a nagyobb, si kultrkban, mint amilyen Kna volt. Megtlse, fontossga s szerepe, kultrnknt, orszgonknt, eltr lehet, de a lnyege, clja, mindentt ugyanaz. A masszzs az egszsgtan rsze, ltalban nem betegsget gygyt, szerepe inkbb a karbantartsban, a j kzrzet s testi-lelki llapot megrzsben, visszaszerzsben van.
Mieltt tovbblpnnk, nem rt ismerni a masszr tevkenysghez s a klnbz masszzsstlusokhoz kapcsold hazai felfogst. Ezt azrt is j ismernnk, mert az ezredvgi Magyarorszgon annyifle-fajta masszzs van, hogy nem egyszer eligazodni kzttk.
Lssunk teht egy kis „masszzstrtnelmet”
Haznkban, egszsgkultrnknak a 80-as vek eltt is rsze volt a masszzs. Hromfle masszr s tevkenysg volt jelen, ami arra is rmutat, hogy milyen terleten dolgoztak akkor a masszrk:
-
A sportmasszr a „gyr” ltalban sportegyesleteknl, versenyeken volt jelen s a sportols kzben szerzett „panaszok” tartoztak dnten a „hatskrbe”.
-
A frdsmasszr a nagykznsg rendelkezsre llt, frdkben, uszodkban.
-
A gygymasszr tevkenysge kicsit specilisabb. k nemcsak az amgy egszsges emberek htpanaszaival foglalkoztak, de k segtettk s segtik ma is a slyosan beteg, testi fogyatkos emberek gygytst, karbantartst. Tudsuk a nyugati tudomnyokra, korszer vizsglatokra s megfigyelsekre plt, a masszrozshoz dnten a kezket hasznltk.
Fenti tevkenysgeket s stlusokat tekintik haznkban alapvetnek, gy ismertetnkben is ezekre helyeztk a f hangslyt.
A kvetkez idszak a termszetgygyszat hazai trhdtshoz kapcsoldik, megjelense kb. a 80-as vek elejtl datlhat. Alternatv masszzs-stlusoknak nevezik ket. Klfldrl, fleg zsibl kerltek t hozznk, s az elzektl fknt abban klnbznek, hogy tbbnyire az eurpaitl eltr kultra sokszor ezer ves hagyomnyaira pltek, az ember mkdsnek megfigyelsekor ms szempontokat is figyelembe vettek s nemcsak a test izmainak, csontozatnak, hanem szervi, anyagcsere, stb. betegsgek gygytsnl is alkalmazzk ket.
Az alternatv stlusok a termszetgygyszat trgykrbe tartoznak, s kpzskben klnbznek az els hrom kategritl.
A masszr izmokat, izomcsoportokat masszroz, mozgat t. ltalban fej, vll, ht, nyak, lbproblmkkal, klnbz fjdalmakkal keresik fl. Tekintsk t rviden, mik okozhatjk a fenti problmkat:
-
Elsknt emltend a sokig vgzett egyoldal munka, pl. rgen a fogorvosok is egyhelyben, a beteg fl hajolva vgeztek nha tbb rs beavatkozsokat. Ebben az esetben s a stressz esetben is, izmaink grcssek, feszltek, ksbb merevek s fradtak lesznek. Ezeket a befeszlt s fradt izmokat laztja fel a masszr.
-
Egy msik kivlt ok, amikor sportols, mozgs kzben valamelyik izmunk megsrl, esetleg megrndul.
-
De a testnk rossz tartsa, a gerinc klnbz betegsgei, a huzat is okozhat gondokat.
-
Emltend mg a gyulladsbl ered izomfjdalom. Biztosan mindenki volt mr influenzs, amikor gy rezte az sszes izma, mindene fj. Ilyen esetekben a masszr javasolja, hogy az illet vizsgltassa ki magt, orvossal, mert fontos tudni a gyullads okt. Egy fogproblma is okozhat gyulladst.
A kvetkezkben nzzk meg a masszzstevkenysg alapvet feltteleit s a masszr tevkenysgt, annakfolyamatt. A masszr szobban, teremben dolgozik pciensein, akik masszrozand testrszeiket fedetlenl hagyva, tbbnyire hason vagy hton fekszenek az erre a clra kialaktott, un. masszrasztalon. A masszrasztal - tbbnyire aclbl s manyagbl kszl - puha fellet, knnyen tisztthat, stabil, magassga akkora, hogy llva s nem hajolva (!) lehet krltte dolgozni.
A masszzs eredmnyessghez a pciensnek mind testileg mind lelkileg el kell lazulnia, s ahhoz, hogy ez megtrtnjen, jl kell magt reznie. A vendg j kzrzetnek elrshez van nhny kiemelkeden fontos szempont s kvetelmny, amit mindig be kell tartani.
Alapveten fontos kvetelmny a higinia. A szoba, ahol a masszr dolgozik, legyen szraz, vilgos, tiszta, kulturlt, karbantartott.
A szoba levegje legyen megfelel hmrsklet s j, ha szl valami halk zene. A masszrszobhoz ltalban csatlakozik egy kis vr, valamint egy vetkzflke is.
Ami taln a helyisgnl is fontosabb, az a masszr higinje. Legyen jl polt, tiszta, megnyer. Nagyon fontos az els benyoms, ami ha valamirt kedveztlen (pl. nem makultlanul tiszta a leped az asztalon, vagy a masszr fehr ltzete, esetleg vgni lehet a dohnyfstt) akkor sok pcienst el lehet veszteni mr az els pillanatban.
A kvetkez szempont a kommunikci, a pcienssel val viselkeds, a masszr modora. A pciens sz szerint a masszr kezbe adja magt s ehhez a fentieken tl, szksg van bizalomra, a pciens rszrl, j hozzllsra s etikus magatartsra a masszr rszrl. Ez utbbi az els benyomson kvl az egyik legrzkenyebb pontja ennek a szolgltatsnak.
A masszr sem szban, sem tettekben nem lhet vissza helyzetvel. Nem tehet, pl. megjegyzseket.
Az igazi munka abban a pillanatban kezddik, ahogy a pciens belp az ajtn, kzli a masszrrel panaszt, s annak utastsa szerint elhelyezkedik a masszrasztalon. Egy-egy masszzs ideje, a min. 35 perctl kezdve az optimlisan 50-60 percig, egyes stlusoknl tovbb is eltarthat. Igazbl az a j, ha a kezels ideje a pciens problmjhoz igazthat.
A masszr klnbz masszzsstlusok (lsd ksbb) szerint dolgozhat, de mindegyiknl a legltalnosabb „munkaeszkze”, sajt kt keze. Ehhez a munkhoz nem kell bivalyersnek s kt mteresnek lenni, de j, ha valakinek ers a keze s ismeri a sajt lehetsgeit s korltait. (Egy 150 centis 30 kils masszr ne vllaljon el birkzkat). Ami ennl fontosabb, az az anatmiai ismereteken alapul szaktuds, ami azt jelenti, hogy egy fjdalomnl, az ember pontosan tudja, hova kell nylni, melyik csontnl, hol tapad egy izom.
A masszzs alaptechniki (a svd masszzs szerint):
-
simts,
-
drzsls,
-
gyrs,
-
rezegtets,
-
tgets.
Lehet ezen tlmenen mozgatni, nyjtani, csavarni. Lehet szraz felletet masszrozni, de hasznlatosak a klnbz folyadkok, testolajok, amik segtik a masszr keznek csszst, akadlytalan mozgst.
Az alternatv masszzsstlusok
A 80-as vek elejn jelentek meg haznkban az alternatv gygymdok, s a hozzjuk kapcsold velk val gygyt tevkenysg s betegsgmegelzs. Ezt ma rviden termszetgygyszatnak hvjuk. A klnbz gygymdok kztt megtallhatak azok a rendszerek, melyek masszrozssal, nyomssal, stb. avatkoznak be az emberben lezajl fizikai folyamatokba.
A knnyebb megrts kedvrt elszr beszljnk pr szt a masszzs hatrmezsgyjrl, az akupresszrrl. (A presszra nyomst jelent.) Ennl a gygymdnl a gygyt olyan pontokat nyom, masszroz a testen, melyek az si, fleg indiai, knai megfigyelsek szerint kapcsolatban vannak klnbz szervekkel, testi funkcikkal, folyamatokkal. Ezek megfelel masszzsa jtkonyan hat a klnbz betegsgekre. Ezen „gygyt pontok” vagy terletek ismerete tbb keleti irnyzatnl elengedhetetlen, mert ezekre pl fl technikjuk. Felsorolnk nhny, nemcsak keleti mdszert s utna lssunk egyet kicsit rszletesebben:
-
nyugati irnyzatok: sport-, gygy-, svdmasszzs, rolfmasszzs vagy rviden rolfing;
-
keleti irnyzatok: indiai-, knai pontmasszzs, yumeiho, a japn shiatzu, thai masszzs.
Van nhny j kelet mdszer, melyet tbb szakember nem tart nll techniknak inkbb csak egyfajta „gyjtemnynek”: frisst, relaxl, energetikai, szeretet s menedzsermasszzs.
Nzznk egyet az igazn regek kzl
Teljes nevn Wat Po thai masszzsnak nevezik, s Thaifldrl ered. lltlag 2500 ves s egy Jikawa Kumar Bhaccat nev orvos dolgozta ki az alapjait. Azta sokat fejldtt s a gygynvnyek, a gzfrd s a spiritulis gygyts mellett a Wat Po a hagyomnyos thai orvosls alappillre.
Alaptechnikja a lass nyoms, hzs, illetve a tols. Nem gyon, hanem fldre tertett matracon, vastag sznyegen vgzik. A kezeken kvl a masszr itt kztvel, knykkel, a sarkaival is masszroz s nem egy pozciban dolgozik vgig, hanem l, guggol, trdel, ahogy a technika megkvnja. A kb. 1-1,5 rt fellel kezels sokoldal, nemcsak az izmokra, ktszvetekre, izletekre, idegekre, hasi szervekre vrkeringsre hat jtkonyan, de relaxl feszltsgcskkent, mregtelent hatsa is van. Ers gygyhatsa van, de tny, hogy az ember kzben becsukott szemmel is ltja a csillagokat, szval nem mindig kellemes.
Ezek a mdszerek rdekesek, hasznosak, s aki behatbban szeretne megismerkedni velk taln legjobban teszi, ha valamelyik termszetgygyszati jsgbl, (sok van bellk) kinz egy nevet, cmet s maga is kiprblja. Ha ezekkel a mdszerekkel gygytunk, teht nemcsak masszrk vagyunk, hanem gygytk is, akkor nemcsak tevkenysgnk s lehetsgnk bvl, de megnvekszik felelssgnk is.
Kvetelmnyek
A masszri tevkenysg tbbnyire kzzel, llva vgzend, ezrt elnys, ha az embernek ers kezei s lbai vannak, hogy brja a sokszor 6-7 rai munkt. Termszetesen az a legjobb, ha a leend masszrnek az egsz teste, minden szerve egszsges, de mgis akad egy kivtel. Tekintettel arra, hogy a masszzsban nem a lts, hanem a tapints a legfontosabb, bizonyos munkahelyeken (pl. Orszgos Fizikoterpis s Reumatolgiai Intzet) egy-egy masszrcsapatban alkalmaznak, vakokat is. Az alkalmassg vonatkozsban kln kiemelnm a br egszsgt, hiszen a fizikai megterhelseken tl a masszr keznek bre van kitve nagyobb terhelsnek. Gondoljunk az elz fejezetben a masszr ltal hasznlt folyadkokra, olajra, iszapra, pderre (ez utbbi nagy mennyisgben klnsen veszlyes hossztvon a lgzrendszer-re) amivel munkjt elsegti. Ha nem hasznl semmilyen gynevezett kzvett folyadkot, akkor is a higinia miatt minden pciens utn kezet kell mosni. Tapasztalt, a szakmban rgta dolgoz masszrk vlemnye az, hogy ez a tevkenysg sem veszlyesebb, mint a tbbi s ennek vgzshez is meg lehet szerezni az „llkpessget”, egyszval bele lehet jnni. Az egszsggyi-alkalmassgi krdsek mellett van nhny jellemz, tulajdonsg melyek meglte kvnatos ebben a szakmban. Az emberekkel val bns kpessge, hogy tudjon bennk bizalmat breszteni, az els pillanattl kezdve, megfelelen, kulturltan tudjon viselkedni, beszlni, legyen tolerns s nyitott, ha a pciens a fizikain tl egy lelki problmjt is megosztja vele a kezels ideje alatt. Elnys az is, ha az ember sportol, van sajt tapasztalata a mozgsrl, az izmok mkdsrl, van egszsggyi, anatmiai rdekldse, esetleg szereti a biolgit.
| |