Mirt vagyok folyton hes?
Nem hiszem el, mr megint mennyi mindent ettem ssze-vissza! Azt hiszem ez a mondat mindenki szmra ismers, s mr az is elfordult mindannyiunkkal, hogy hatalmas adag chipset, csokoldt, fagylaltot tntettnk el egylt helynkben pillanatok alatt. Biztosan az is tbbszr megesett mr, hogy hazarkezve a htvgi nagybevsrlsrl krden nztk a szatyrok tartalmt, hiszen a sok dessg s pkstemny nem a legmegfelelbb kezdet a jv heti dithoz. S ugyanakkor nha egsz napokat brunk ki evs nlkl, s mg hesnek sem rezzk magunkat.
Manapsg egyre tbb kutats folyik, hogy kiderljn, mi befolysolja hsgnket s tvgyunkat. A kutatk vizsglatai szerint a test energiaszintje befolysolja az hsgrzetet. Ebben nagy szerepet jtszik a vrcukorszint. Nhny rval evs utn, cskken a vrcukorszint, s n az hsgrzet. tkezs utn azonban megint megn a vrcukorszint s megsznik az hsg. A test energiaszksglete mellett azonban olyan fontos tnyezk is befolysoljk az tvgyat, mint a idegessg, aggodalom, stressz s alacsony nbecsls.
Sokan gy gondoljk, hogy a tlslyos emberek nem kpesek uralkodni tvgyuk felett, s akkor esznek, ha szervezetk mr nem is kvnja az telt. Azonban a szakrtk szerint az tvgy befolysolsa egyltaln nem egyszer dolog. Nagyon bonyolult folyamatok irnytjk a szervezetben az hsg rzkelst, az anyagcsere sebessgt, a fogyst s a hzst. Szerencsre a kutatk ma mr nagyon sok mindent tudnak ezekrl a folyamatokrl s arrl is hogyan lehet befolysolni azokat.
A test hsg s jllakottsg kzpontja az agy als rszben a hippotalamuszban tallhat. Az agy jllakottsg kzpontja nagyon ers jeleket tud kibocstani, s egszen addig uralkodnak ezek a jelek az agyban, amg az hsgkzpont nem jelez, hogy cskken a test energiaszintje. Nagyon sok jel fut be az hsgkzpontba, a vrcukorszint llapott jelztl kezdve, egszen a vrben tallhat aminosav szintjnek jelzsig.
A vrcukor az hsgrzetet befolysol tnyezk kzl az egyik legersebb. A hippotalamusznak ugyanis vannak cukorszint rzkeli. A vrcukor ugyanis nagyon fontos szerepet jtszik az agy s az idegrendszer mkdsben. Az aminosavak szintn befolysoljk az hsgkzpont mkdst. A mj az aminosavakat glkzz alaktja t, ezt a folyamatot glkoneogenezisnek hvjk. Miutn a szervezeted megemsztette, az telt a szervezeted ezltal a folyamat ltal jut vrcukorhoz. Fontos, hogyha proteinben gazdag teleket eszel reggelire, kevsb leszel hes, mert az aminosavak a protein segtsgvel tbb vrcukrot tudnak ellltani. Az agy hmrsklete is befolysolja az hsgrzetet. Hiszen minden ami befolysolja a testhmrskletet, serkenti a jllakottsg kzpontot az agyban. Melegben cskken az tvgy a hidegben pedig n.
A test zsrsejtjei is befolysoljk az hsgrzetet, a test ugyanis mindig a legoptimlisabb egyenslyt szeretn kialaktani szveteiben s sejtjeiben. Amikor nagyon hirtelen cskken a testslyod, szinte kirabolod a zsrsejtjeidet, ezzel megzavarva termszetes mkdsket. A zsrsejtek a vrcukorszinttel ellenttben hossz tvon befolysoljk az hsgrzetet. Nagyon sok tuds kutatja, hogy a zsrsejtek milyen szerepet jtszanak az elhzsban. A zsrsejtek leptint bocstanak ki, aminek hatsra cskken az tvgy s megn az energiakibocsts. A leptin kontrolllja a test zsrmennyisgt, mert egyfajta kzvett szerepet lt el a zsrsejtek s az idegrendszer kztt. A leptin az anyagcsere-folyamatokban is fontos szerepet jtszik, mert befolysolja a hormonok mkdst is. Az embereknl az elhzs okainak megtallsa egyltaln nem knny hiszen ltalban nem csak egy gn hibja okozza. Az agy hsgkzpontja ugyanis nem csak ezekre az ingerekre vlaszol, hanem rengeteg ms ingerre is.
A fizikai ingereken kvl azonban lelki tnyezk is befolysoljk az hsget. Hiszen nagyon fontos az, mennyire rzi valaki magt kvrnek s az, is mennyire tartjk kvrnek msok. Azonban az is elfordul nap mint nap mindannyiunkkal, hogy vendgsgbe kell mennnk ahol nem lehet visszautastani a finom falatokat. A manapsg divatos, jz, kalriban gazdag gyorsttermi telek is megneheztik a dolgunkat, hiszen a magas zsrtartalm telek nem elgtik ki az hsgrzetet, teht nem lehet bellk keveset enni. Ezeknek az teleknek a rendszeres fogyasztsa szintn elhzshoz vezet.
|