A düh, a lehangoltság és a szorongás mind tönkretehetik étkezési szokásainkat, mivel az egész életünk a táplálkozás körül forog. Egészségesen táplálkozni nehéz, mivel gyermekkorunk óta imádjuk a cukorkákat, csokikat és a különféle egyéb édességeket. Minden jeles alkalmat - esküvőt, születésnapot, stb. - nevéssel ünneplünk.
Az ételeket önkéntelenül is jutalmazásnak tekintjük, amelyek átsegítenek bennünket az élet nehézségein. Az ételekhez, mint egyfajta vigaszhoz fordulunk, amikor valami nem sikerül, vagy valami baj történik. Éppen ezért kell mindig tisztában lennünk az érzelmeinkkel, hogy elkerüljük azt, hogy az evés csak pótcselekvésként szolgáljon. Minden nap vedd nagyító alá az érzelmeidet. Ideges, rosszkedvű vagy dühös vagy? Az egészséges táplálkozás könnyebbé válik, ha ezeket a kérdéseket felteszed magadnak.
Ne add fel a harcot, ha egy nap nem sikerül betartanod a diétádat. Holnap új nap virrad fel, amikor újra elindulhatsz az egészséges táplálkozás útján. A legrosszabb dolog ilyenkor az, hogy miután jól telietted magad, rögtön rád tör a bűntudat, és a legsebezhetőbbé éppen ebben az állapotban válsz, amikor rosszkedvű és ideges vagy.
Tervezd meg az étkezések idejét, az adagok nagyságát és azt, hogy mit eszel. Ehhez minden körülmények között ragaszkodj! Sok ember csak azért eszik, hogy valamilyen űrt töltsön be az életében. Alaposan vizsgáld meg az életedet és készíts feljegyzéseket az étkezési szokásaidról. Ha olyankor eszel, amikor nem is vagy éhes, akkor lehetséges, hogy az ételekhez csak a vigasz és az örömszerzés miatt fordulsz. Tanuld meg, hogy csak akkor egyél, amikor éhes vagy, naponta 4-6 étkezést tervezz. Csökkentsd az adagokat, de egyél gyakrabban.
Ha már egyszer sikerül kialakítanod, hogy kisebb adagokat eszel, nem leszel kitéve annak a veszélynek , hogy túledd magad. A spontán evéseket kerülnöd kell. Ha ezek olyankor történnek, amikor nem vagy éhes, ez biztos jele annak, hogy valamilyen lelki problémád van, vagy fegyelmezésbeli hiányosságaid vannak.
Az érzelmi alapon történő evés megelőzhető, ha azonosítod azt a kiváltó okot, ami oda vezet, hogy telieszed magad. Próbálj olyan barátokat találni, akikkel beszélgethetsz, amikor rád tör az evésvágy. A rendszeres testmozgás és a jó barátságok segítenek felvenni a harcot a depresszióval és a szorongással szemben.
Az alábbiakban néhány ötletet adunk ahhoz, hogyan harcolhatsz a felesleges evés ellen:
- Határozd meg, hogy milyen a hangulatod, különösen étkezések előtt.
- Tereld el a figyelmedet az ételekről, azzal, hogy érdekes hobbikat választasz magadnak.
- Minden nap tervezd meg az étkezéseidet.
- Rendszeresen sétálj.
- Törekedj minél mélyebb baráti kapcsolatokra.
- Figyeld az érzelmeidet. Készülj fel rá, hogy amikor érzelmileg sebezhetőbb vagy, könnyebben telieszed magad.
- Legalább másfél-két liter vizet igyál naponta.
- A magas kalóriatartalmú nassolásokat helyettesítsd gyümölccsel és zsírszegény rágcsálnivalókkal.
- Ha egyszer valami miatt nem sikerül betartanod az egészséges táplálkozás alapelveit, ne rúgj fel mindent, és ne csüggedj. Holnap újra harcba szállhatsz!!!
|