A dh, a lehangoltsg s a szorongs mind tnkretehetik tkezsi szoksainkat, mivel az egsz letnk a tpllkozs krl forog. Egszsgesen tpllkozni nehz, mivel gyermekkorunk ta imdjuk a cukorkkat, csokikat s a klnfle egyb dessgeket. Minden jeles alkalmat - eskvt, szletsnapot, stb. - nevssel nneplnk.
Az teleket nkntelenl is jutalmazsnak tekintjk, amelyek tsegtenek bennnket az let nehzsgein. Az telekhez, mint egyfajta vigaszhoz fordulunk, amikor valami nem sikerl, vagy valami baj trtnik. ppen ezrt kell mindig tisztban lennnk az rzelmeinkkel, hogy elkerljk azt, hogy az evs csak ptcselekvsknt szolgljon. Minden nap vedd nagyt al az rzelmeidet. Ideges, rosszkedv vagy dhs vagy? Az egszsges tpllkozs knnyebb vlik, ha ezeket a krdseket felteszed magadnak.
Ne add fel a harcot, ha egy nap nem sikerl betartanod a ditdat. Holnap j nap virrad fel, amikor jra elindulhatsz az egszsges tpllkozs tjn. A legrosszabb dolog ilyenkor az, hogy miutn jl telietted magad, rgtn rd tr a bntudat, s a legsebezhetbb ppen ebben az llapotban vlsz, amikor rosszkedv s ideges vagy.
Tervezd meg az tkezsek idejt, az adagok nagysgt s azt, hogy mit eszel. Ehhez minden krlmnyek kztt ragaszkodj! Sok ember csak azrt eszik, hogy valamilyen rt tltsn be az letben. Alaposan vizsgld meg az letedet s kszts feljegyzseket az tkezsi szoksaidrl. Ha olyankor eszel, amikor nem is vagy hes, akkor lehetsges, hogy az telekhez csak a vigasz s az rmszerzs miatt fordulsz. Tanuld meg, hogy csak akkor egyl, amikor hes vagy, naponta 4-6 tkezst tervezz. Cskkentsd az adagokat, de egyl gyakrabban.
Ha mr egyszer sikerl kialaktanod, hogy kisebb adagokat eszel, nem leszel kitve annak a veszlynek , hogy tledd magad. A spontn evseket kerlnd kell. Ha ezek olyankor trtnnek, amikor nem vagy hes, ez biztos jele annak, hogy valamilyen lelki problmd van, vagy fegyelmezsbeli hinyossgaid vannak.
Az rzelmi alapon trtn evs megelzhet, ha azonostod azt a kivlt okot, ami oda vezet, hogy telieszed magad. Prblj olyan bartokat tallni, akikkel beszlgethetsz, amikor rd tr az evsvgy. A rendszeres testmozgs s a j bartsgok segtenek felvenni a harcot a depresszival s a szorongssal szemben.
Az albbiakban nhny tletet adunk ahhoz, hogyan harcolhatsz a felesleges evs ellen:
- Hatrozd meg, hogy milyen a hangulatod, klnsen tkezsek eltt.
- Tereld el a figyelmedet az telekrl, azzal, hogy rdekes hobbikat vlasztasz magadnak.
- Minden nap tervezd meg az tkezseidet.
Rendszeresen stlj.
- Trekedj minl mlyebb barti kapcsolatokra.
- Figyeld az rzelmeidet. Kszlj fel r, hogy amikor rzelmileg sebezhetbb vagy, knnyebben telieszed magad.
- Legalbb msfl-kt liter vizet igyl naponta.
- A magas kalriatartalm nassolsokat helyettestsd gymlccsel s zsrszegny rgcslnivalkkal.
- Ha egyszer valami miatt nem sikerl betartanod az egszsges tpllkozs alapelveit, ne rgj fel mindent, s ne csggedj. Holnap jra harcba szllhatsz!!!
|