Az ultraibolya sugrzs
Lthatatlan rvid hullmhossz sugrzs az ultraibolya fny, a napenergia rsze. 1801-ben fedezte fel Johann Wilhelm Ritter, amikor azt vizsglta, hogy a sznkp klnfle tartomnyaibl szrmaz fny milyen hatssal van a fnyrzkeny ezst-kloridra. szrevette, hogy az ibolya tartomny fel egyre intenzvebb a hats, s mg azon tl is ersdik. Az ultraibolya sugrzst gy jelents vegyi hatsa rulta el.
A Napbl rkez ultraibolya sugrzsban hrom tartomny klnbztethet meg: az UV-A, UV-B, s UV-C.
Biolgiai hatsok s mellkhatsok
A lthat fnyhez legkzelebb a 320-400 nm-es UV-A tartomny esik. Ez a fny jtkonyan hat az emberi szervezetre, elsegti a csontkpzdst s a pigmentkpzdst, azaz a barnulst. Az UV-A fny hinya az angolkrnak nevezett csontfejldsi rendellenessg kialakulshoz vezet. Mivel az veg az UV-sugrzst kiszri, nem lehet ablakon keresztl napozni. Rgebben ezrt kvarcvegbl ksztettk nmely gyerekkrhz ablakait, amely tengedi az ultraibolya fnyt. Az erre rszorul gyerekeket a kvarcvegen keresztl napoztattk. Napjainkban mr mestersges fnyforrsok, kvarclmpk, szolriumok is kpesek ptolni a Nap sugrzst. Ezek azonban nemcsak az UV-A, hanem az UV-B tartomnyba es sugarakat is kibocstanak.
A legfontosabb az UV-B sugrzssal tisztban lenni, mivel ez okozza a legst s nagyrszt ez felels a brrk kialakulsrt is. Az UV-B sugrzs akkor is veszlyes lehet, ha kvarclmpbl vagy a szolriumbl szrmazik. A 280-330 nm-es UV-B hullmokat rendes krlmnyek kztt elnyeli a Fld 18-25 km magassgban lv zonrtege, de kiszmtottk, hogy a lgkr zon tartalmnak egy szzalkos cskkense az UV-B sugrzs kt szzalkos nvekedshez vezethet. Az zonpajzs vmillik alatt alakult ki a magaslgkri gzokbl ppen az ultraibolya sugrzs hatsra. Amikor a Nap lnkebb mkdse miatt ntt az ultraibolya sugrzs erssge, ntt a sugrzst elnyel zonrteg vastagsga is, gy a fldi llnyek nem voltak kitve az rtalmas sugrzs hatsainak. Ez az knyes egyensly azonban az ember mkdsnek hatsra felborult.
Az elmlt vek kutatsai bizonytottk, hogy az zonpajzs a sprayk hajtgzaknt, lgkondicionlk s htgpek htfolyadkaknt hasznostott, klrt tartalmaz vegyletek, a freonok hatsra jelents mrtkben megvkonyodott. A freonok agresszv gzok, mert a szl felhajterejnl fogva a magaslgkrbe, elssorban a sarkok fl jutva az zon bontst kveten tovbbi reakcikban jrakpzdnek, s gy jabb s jabb zonmolekulkat bontanak szt. gy a fldfelsznhez rkez ibolyntli sugrzs egyre hevesebb, ezrt - fknt a dli fltekn, illetve a sarkok kzelben - egyre tbb helyen szlelik az ultraibolya fny kros biolgiai hatsait is.
Az UV-B sugrzs, a tl sok napozs brrkot idzhet el, a legjobb esetben is a br korai rncosodsa, elregedse lehet az eredmnye. Ausztrliban az elmlt vtizedben 20%-kal ntt a brrk okozta hallesetek szma! Az UV fny az immunrendszerre is kros hatssal van, cskkenti a szervezet vdekez erejt.
A szemet r UV sugrzsok nagyjt a szaruhrtya szri meg, az odajut UV sugrzs elnyeldik s kevs jut a szemgoly belsejbe. A nagymennyisg UV sugrzs azonban mgis ronthatja a ltst. Rvid- s hossz tv roncsoldsok lehetnek: kthrtya-gyullads, rosszindulat elvltozsok, kataraktk s kszhlyog (pterygium), ezrt napozskor, havas terepen, hajn, vdszemveg hasznlata ajnlatos. A magas UV szint, mint amilyen a h, vagy a vz ltal visszavert fnyben jelen van, gyulladst okozhat.
Kell vatossg nlkl rtalmasak lehetnek a szemre azok a mestersges sugrforrsok is, amelyek ultraibolya lmpa cljra valk: kvarclmpk, uviollmpk, kvarcburs higanygz spektrllmpk stb. Kvarcburs higanygzlmpnak mg a kzelben se tartzkodjunk szemveg nlkl, kvarcolshoz okvetlenl hasznljunk kifejezetten vdszemveget. Kisebb behats ellen a kznsges szemveg is kell vdelmet nyjt.
Az Ausztrl Npegszsggyi s Orvosi Kutatintzet jslsa szerint az zonrteg kimerlsvel vente tbb, mint 36.000-rel magasabb lesz a kialakul szemmegbetegedsek szma. Az UV sugrzs egy szzalkos emelkedse ves viszonylatban 26.000-rel nveli a pterygium (kszhlyog) nev szembetegsgek szmt Ausztrliban.
A nvnyeknl termscskkenst idz el az ultraibolya fny, s komolyan veszlyezteti az lvilg egyenslyt azzal is, hogy a tengeri piciny llnyek, a planktonok mennyisgi megfogyatkozst, ezltal a tpllklnc legals lncszemnek gyenglst okozza.
Amennyiben az ibolyntli sugarak a lgkr alacsonyabb zniba kerlnek, vagy (pldul a fnymsol gpek mkdse folytn) ott kpzdnek, ott is termelnek zont. Ez azonban mr semmifle hasznot nem jelent, hanem komoly krokat okoz. Ugyanis az zon mrgez gz, amely erdpusztulst, termshozam-cskkenst, az emberek esetn szem-, hrg- s tdbetegsget idz el.
A Napbl rkez 200-280 nm-es UV-C fnyt teljesen elnyeli a fld lgkre, ezrt azt csak az rhajsok s -eszkzk vdelmnek tervezsekor kell figyelembe venni.
Az ultraibolya fny a technikban
Az ultraibolya fny technikai felhasznlsnak jelents rsze a fny elektromos hatsn alapszik. A fmbl kivl elektronok a fny hatsra ramkrket zrhatnak (fotocella), vagy a fm elektrosztatikus feltltdst okozhatjk. gy mkdnek pldul a fnymsol gpek.
A pnzek s ms rtkpaprok biztonsgi jeleinek elksztsekor s ellenrzsekor a fny ama tulajdonsgt hasznljk ki, hogy nhny festkanyag UV-fnnyel trtn gerjeszts hatsra lthat fnyt bocst ki (lumineszcencia). A pnzbe lumineszkl festkszlakat sznek, illetleg a jelzseket ilyen festkkel nyomtatjk. Egy kismret UV lmpa alatt ellenrizhet a biztonsgi jel jelenlte.
Mivel szmos termszetes eredet anyag is fluoreszkl ultraibolya fnyben, ez a technika svnyi s ms (bio)kmiai anyagok vizsglatnl is alkalmazhat.
A bolygk, csillagok UV sugrzsnak tanulmnyozsval tbbet tudhatunk meg az gitestek felptsrl. A Nap koronja rendkvl forr, ezrt az ultraibolya s a rntgensugrzsa nagyon jelents. A fekete foltok, a "koronalyukak" a krnyezetknl tbb szz fokkal hidegebb terletek.
|