Wellness
Wellness
     
Elrhetsg

+36309765706

     
 
 
     
RSS
Tartalom
     
A termszet antibiotikumai
A termszet antibiotikumai : Termszetes penicillinek 1996-ban Magyarorszgon

Termszetes penicillinek 1996-ban Magyarorszgon

  2005.04.01. 22:02

Szkely va dr., Ludwig Endre dr. Pterfy Sndor utcai Krhz, "A" Belgygyszati Osztly, Budapest

 

 

Alexander Fleming 1928-ban fedezte fel a "penicillint", azt az anyagot, amely a tptalajon gtolta a Staphylococcus aureus nvekedst. 1929-ben sikerlt kinyernie a Penicillinum notatum-bl, de nagyobb mennyisget nem tudott ellltani. Florey s Chain munkssga tette lehetv a penicillin ellltst, gy 1941-ben nhny beteg kezelse mr lehetv vlt. A kezdeti klinikai eredmnyek oly sikeresek voltak, hogy a II. vilghbor alatt az amerikai katonkat mr nagy szmban kezeltk penicillinnel streptococcus, gonococcus s treponema infekcikban. A 40-es vek vgre - a fermentcis technika segtsgvel - a penicillin mr elegend mennyisgben llt rendelkezsre a betegek gygytsra.

A penicillinek alapszerkezete hrom rszbl ll: egy thiazolid gyrbl, egy hozz csatlakoz bta-laktam gyrbl s egy oldallncbl. A bta-laktm gyr psge az antibakterilis hats kifejtshez alapvet, mg az oldallnc egy adott penicillin-szrmazk antibakterilis spektrumt, farmakokinetikai tulajdonsgait hatrozza meg. A penicillin mag, a 6-amino-penicillinsav ellltsa 1959-ben tette lehetv szmos j penicillin-szrmazk ltrehozst szemiszintetikus ton.

A penicillinek pontos hatsmechanizmusa mg jelenleg sem tisztzott. Azt tudjuk, hogy a baktriumok peptidoglikn vznak kialakulst gtoljk, a vz felptsrt felels peptidzokhoz kapcsoldva, azok mkdst megakadlyozva. Ezek a peptidzok - n. penicillin kt fehrjk (Penicillin Binding Protein - PBP) - hatrozzk meg a baktriumok rzkenysgt, azzal, hogy milyen affinitssal ktik meg a penicillint. A penicillin megfelel koncentrciban, az rzkeny baktriumokkal szemben gyors, baktericid (baktrium l) hatst fejt ki, a baktriumsejt lzist okozva.

A benzylpenicillin - penicillin G - hasznlatbavtelekor igen hatkony volt kis dzisban is a legtbb Gram-pozitv baktriummal, a Gram-negatv coccusokkal, nhny spirochtval, szmos anaerob (kivve Bacteroides fragilis) krokozval szemben.

A kezdeti j hatkonysg azonban nhny baktrium esetn igen gyorsan, msok esetn lassabban, csak vtizedek mlva megsznt: a baktriumok egy rsze a penicillinnel szemben rezisztenss vlt. A rezisztencia mechanizmusa a penicillinnel szemben alapveten ktfle lehet:

1. a baktrium az antibiotikum bta-laktm gyrjt elbont enzimet termel (penicillinz, bta-laktamz). A penicillin minden bta-laktamz enzimre rzkeny, gy mind a staphylococcusok, mind a Gram-negatv baktriumok, mind az anaerobok ltal termelt klnbz bta-laktamzk hatstalantjk. A Staphylococcus aureus trzsek 80%-a rzkeny volt a penicillinre annak bevezetsekor, de a rezisztencia igen gyorsan nvekedett, ma kb. 5%-ra tehet csupn az rzkeny trzsek arnya. A staphylococcusok rezisztencijnak dnt tbbsgrt a penicillinz termels a felels. A bta-laktamz termels felels rszben a - fldrajzi terletenknt nagyon klnbz mrtkben - terjed Neisseria gonorrhoeae penicillin rezisztencijrt is.

2. megvltozik a penicillin kt fehrjk szerkezete s kisebb affinitssal vagy egyltaln nem ktik meg a penicillint. A Neisseria gonorrhoeae trzsek egy rsze ilyen mdon rezisztens a penicillinnel szemben, s ezen a mechanizmuson alapszik - a korbban a penicillin egyik f indikcis terlett kpez - Streptococcus pneumoniae trzsek rezisztencija is.

A benzylpenicillin savrzkeny, szjon keresztl adva nem hatsos. Intramuscularisan adva jl felszvdik, de az injekci fjdalmas, ezrt - fknt nagyobb dzisokat - infziban kell adni. A penicillin igen gyorsan megoszlik a szervezet extracellularis terben. Jl bejut a legtbb szvetbe, savs nylkahrtykra, zletekbe. Az epben a szrumszintnek sokszorosa mrhet. A nylban, az anyatejben csak kis mennyisg tallhat. A vr agy gton csak gyulladt meninxek esetn jut t, tlyogregbe egyltaln nem penetrl. A vesn keresztl aktv tubularis exkrcival s glomerulris filtrcival vlasztdik ki, 50-77%-ban vltozatlan formban. Kirlsi flletideje normlis vesefunkci mellet t kb. 0,5 ra, a vesefunkci beszklsvel arnyosan jelentsen megnylhat (<10 ml/min kreatinin clearance esetn kb. 5 ra).

A benzylpenicillin molekult tartalmazzk a hosszabb hatsidej, intramuscularisan adhat procain-penicillinek. A benzylpenicillin antibakterilis spektrumhoz nagyon hasonl spektrum, ezrt az alap penicillinek kz tartoznak a savstabilitsuk miatt szjon keresztl alkalmazhat phenoxymethylpenicillin (penicillin V), annak benzathin szter szrmazka s a penamecillin (1. tblzat).

A penicillinek atoxikusak, de nem mellkhats mentesek. Mellkhatsuk kzl a legslyosabb az anafilaxis reakci, amely kb. 0,1%-ban fordul el. A ksi allergis reakci elfordulsa megkzelti a 10%-ot (de elssorban nem az alap penicillinekre, hanem az ampicillinre jellemz), a tbbi mellkhats (hasmens, neutropenia, thrombocytopenia) kevesebb, mint 5%-ot tesz ki (1).

A megvltozott rezisztencia viszonyok, j fertz betegsgek megjelense, a betegsgek patomechanizmusnak jobb megismerse szmos krdst vetett fel a penicillin hasznlhatsgval kapcsolatban, megvltoztatta - rszben beszktette, rszben kibvtette - az indikcis terlett.

Streptococcus pyogenes okozta infekcik

A Streptococcus pyogenes az vek folyamn vltozatlanul megrizte penicillinnel szembeni rzkenysgt, gy az igen gyakori S. pyogenes fertzsek adjk a penicillin terpia indikcijnak legjelentsebb rszt.

Tonsillitis follicularis

A S. pyogenes okozta pharyngitis, tonsillitis a leggyakoribb bakterilis infekcik egyike. A betegsg az esetek tlnyom tbbsgben nmagtl is meggygyul, de a tnetek fennllsnak s a fertzs veszlynek az idejt a penicillin kezels megrvidti. Az antibiotikum adsnak igazi jelentsge azonban abban van, hogy megakadlyozza a szuppuratv (otitis media, akut sinusitis, peritonsillaris tlyog stb.) szvdmnyek s a reums lz kialakulst. Az akut glomerulonephritis megelzsben jtszott szerepe nem egyrtelm.

Az 50-es vek elejtl kezdden jelentek meg azok a kzlemnyek, amelyek egyrtelmen bizonytottk, hogy a S. pyogenes pharyngitis penicillin kezelsvel az akut reums lz csaknem teljes mrtkben megelzhet. A vizsglatokbl az is nyilvnvalv vlt, hogy a krokoz eradikcijnak sikere nem annyira az antibiotikum dzistl, hanem a terpia idtartamtl fgg: 10 napos per os penicillin V kezels utn nagyobb arny a bakteriolgiai gygyuls, mint rvidebb idej parenteralis kezels utn. Mindezek a sok betegen vgzett, jl dokumentlt vizsglatok adjk a tudomnyos httert, a mai napig is javasolt 10 napos penicillin kezelsnek (2).

Azonban a megfelel penicillin kezels utn is a betegek kb. 15%-nak torkbl kitenyszthet a S. pyogenes, s ez a szm korbbi vekhez kpest jelentsen emelkedett arnyt mutat. A betegsg kijulsnak a veszlye a kezels utn 2 hten bell 10%-ra, 2 hnapon bell 25%-ra tehet. A penicillin kezels bakteriolgiai eredmnytelensge tbb okkal magyarzhat:

  • Cskkent a betegek compliance-e a 10 napon keresztl, napjban tbbszri gygyszerbevtelre.
  • A norml szjflra tagjai bta-laktamz enzimet termelnek nagyobb mennyisgben s ez a penicillin hatst gtolja.
  • A S. pyogenes tolernss vlik a penicillinnel szemben. Br penicillin rezisztencia in vitro nem mutathat ki, a baktrium pusztulst okoz koncentrci (MBC) jelentsen magasabb a baktrium nvekedst gtl (MIC) koncentrcinl.

A jobb bakteriolgiai eredmnyessg elrsre szmos alternatv szerrel, mint a penicillin+bta-laktamz gtl, makrolidek, clindamycin trtntek vizsglatok. A legtbb vizsglat az orlis kefalosporinokkal trtnt. Tizenkilenc vizsglat metaanalysise (3) kimutatta, hogy a 10 napon keresztl adott orlis kefalosporinok (cephaloglycin, cephalexin, cefatrizine, cefaclor, cefadroxil, cefuroxime) jobb bakteriolgiai s klinikai gygyulsi arnyt eredmnyeztek, mint az ugyanennyi ideig alkalmazott penicillin V kezels (92% vs. 84%, 95% vs 89% resp.).

Ms tanulmnyok, amelyek a szksges kezelsi idtartamot vizsgltk azt igazoltk, hogy orlis kefalosporinnal (cefadroxil, ceftibuten, cefetamet) rvidebb, 5-7 napos kezels azonos hatkonysg a szoksos 10 napos penicillin kezelssel (4, 5, 6).

Az orlis kefalosporinnal trtn kezelsnek elnyei mellett azonban komoly htrnya, hogy - klnsen a III. genercis ksztmnyek - szlesebb antibakterilis spektrummal rendelkeznek a szksgesnl, s ezzel befolysoljk a szervezet norml flrjt, szerepet jtszhatnak j bta-laktamzok megjelensben, rezisztens krokozk kiszelektlsban s sokkal drgbb gygyszerek. Megjegyzend, hogy a bakteriolgiailag sikertelen penicillin kezelsek ellenre sem emelkedett az utbbi vekben az akut reums lz elfordulsi gyakorisga.

Mindezek alapjn a S. pyogenes okozta tonsillopharyngitis kezelsben tovbbra is a 10 napos per os penicillin kezels az ajnlott, az orlis kefalosporinok vagy a makrolidok, mint alternatv szerek a betegsg kijulsakor illetve penicillin allergis betegek kezelsekor jnnek szba.

Reums lz recidvjnak profilaxisa

Az akut reums lz elfordulsa a streptococcus tonsillopharyngitis penicillin kezelsnek bevezetse ta igen ritka. Azonban azoknl, akik reums lzon testek (klnsen, ha carditisk is volt) egy jabb S. pyogenes fertzs 5-50%-ban a reums lz recidvjhoz vezet. Ennek kivdsre reums lzon tesett betegeket penicillin profilaxisban kell rszesteni: napi 400.000-800.000 E penicillin V vagy 500.000 E penamecillin. A profilaxis idtartamnak krdse nem teljesen tisztzott. Mivel a reums lz recidvja az els attakot kveten 5 ven bell a leggyakoribb s leginkbb iskols kor gyermekekben fordul el, az elfogadott az, hogy a profilaxist 5 ven keresztl, gyermekekben legalbb 18 ves korukig kell folytatni.

Erysipelas, cellulitis

A br S. pyogenes okozta infekcija jelentkezhet erysipelas vagy cellulitis formjban. A vlasztand antibiotikum kezels a penicillin G (2-6 ME/nap), amely a folyamat javulsa esetn per os penicillinnel folytathat. A kezels javasolt idtartama ebben a krkpben is 10 nap.

Az esetek egy kis szzalkban a S. pyogenes okozta cellulitistl klinikailag nem elklntheten a krkpet Staphylococcus aureus is okozhatja, gy egyes szerzk slyos esetben az empirikus terpiban S. aureus ellen is hatkony antibiotikum adst tartjk indokoltnak (7). Amennyiben a kezels kzben mgis igazoldik a S. pyogenes kroki szerepe, javasolt a kezelst penicillinnel folytatni.

Streptococcus toxikus shock szindrma (STSS)

1985 ta jelennek meg azok a beszmolk, melyek az vtizedek ta ltalban kevsb slyos, szvdmnymentes infekcikat okoz S. pyogenest, s az ltala termelt pyrogen exotoxint teszik felelss igen rapidan zajl szepszisrt, gyorsan kialakul shockrt, sokszervi elgtelensgrt.

Mint ltalban a S. pyogenes okozta fertzsekben, a streptococcus toxikus shock szindrmban is a penicillin a vlasztand antibiotikum: napi 24 ME penicillin G. A krkp mortalitsa azonban a megfelel antibiotikum kezels, az intenzv szupportv terpia s a gyors, megfelel mrtk sebszeti beavatkozs ellenre is elri a 30%-ot (8).

A magas hallozsnak oka lehet tbbek kztt, hogy a penicillin nem tudja eradiklni a streptococcusokat a szvetekbl, ha a krokoz koncentrcija az infekci helyn magas. Ilyen krlmnyek kztt a baktrium szaporodsa lelassul (9), s a penicillin kevsb hatkony lassan nv baktriumokkal szemben.

Ugyanakkor a nyugalmi fzisban lv baktriumoknl jelentsen cskken a penicillin kt fehrjk expresszija is (10).

Ksrletes S. pyogenes okozta myositisben a clindamycin s az erythromycin hatkonyabbnak bizonyult, mint a penicillin. Jobb hatkonysguk hatsmdjukkal van sszefggsben: a fehrje szintzis gtlsa fggetlen a csraszmtl, a baktrium nvekedsi fzistl. Radsul cskkentik a pyrogen exotoxin s az M protein termelst is, melyek a S. pyogenes virulencijnak meghatroz faktorai. Mostanban derlt fny arra is, hogy a clindamycin hatkonysgba szerepet jtszhat mg a szervezet immunvlaszt modull hatsa is (11).

Mindezen ksrletes eredmnyeket s a streptococcus toxicus shock szindrma magas mortalitst figyelembe vve ajnlatosnak ltszik a penicillin kombinlsa clindamycinnel STSS-ben szenved betegek kezelsben (12).

Streptococcus pneumoniae okozta infekcik

A Streptococcus pneumoniae a vezet bakterilis krokoz felslgti infekcikban, pneumoniban, igen gyakran fordul el meningitisekben s hemokultrbl a 3. leggyakrabban izollhat baktrium. Hematogen terjeds tjn szmos ms krkpet is - endocarditis, peritonitis, arthritis stb. - okozhat. Az antibiotikum ra kezdetn igen rzkeny volt a penicillinnel szemben, a legtbb trzset 0,02 mg/l, vagy ennl kisebb koncentrciban a penicillin gtolta, s ezt az rzkenysgt tbb vtizeden keresztl biztonsgosan megrizte. S. pneumoniae infekcira gondolva az els vlasztand gygyszer a penicillin volt.

Az els klinikai anyagbl nyert, penicillinre mrskelten rezisztens S. pneumoniae trzset 1967-ben rtk le Amerikban (13) s ezt a kzlst a vilg tbb pontjrl szmos hasonl beszmol kvette. Ezeknek a trzseknek a penicillin kt fehrji csak magasabb penicillin koncentrci mellett teltdnek (minimlis gtl koncentrci - MIC 0,1-1,0 mg/l), csak nagyobb dzis penicillin kpes a baktriumot ellni. (14).

Mg aggasztbb a 70-es vek msodik feltl kezdve megfigyelt n. multirezisztens S. pneumoniae trzsek elfordulsa, amelyek klnbz szerkezeti csoportba tartoz antibiotikummal szemben is rezisztensek (pl. erythromycin, chloramphenicol, doxycyclin, co-trimoxazole, clindamycin), valamint a penicillinnel szemben magas fok rezisztencit mutat (MIC ³ 2 mg/l) trzsek megjelense. A penicillinnel szemben magas fok rezisztencit mutat S. pneumoniae okozta infekcik kezelse mg nagy dzis penicillinnel sem javasolhat.

A penicillin rezisztens s multirezisztens S. pneumoniae trzsek elfordulsa orszgonknt nagyon klnbz mrtk. Mg Finnorszgban 1989-ben nem talltak penicillin rezisztens trzset (15), ugyanakkor Spanyolorszgban 44% (16), Magyarorszgon 59% (17) volt a rezisztens trzsek arnya, s ezek jelents hnyada magas fok rezisztencit mutatott (15% s 36% resp.). A magyarorszgi adatokbl kln figyelmet rdemel a gyermek betegekbl szrmaz rezisztens izoltumok igen magas arnya - 68% -, melybl 20% mrskelt, 48% magas fok rezisztencit mutatott. Az OKI 1994-es adatai (18) valamivel szebb kpet adnak: a S. pneumoniae trzsek 5%-a mutatott mrskelt rzkenysget, 36%-a rezisztencit penicillinnel szemben. A S. pneumoniae rezisztencia nemcsak ors zgonknt, de orszgon bell terletenknt is igen klnbz lehet. Mg nyugati megyinkben a rezisztencia 5% krl mozog, addig az szak-keleti megykben a trzsek fele sem rzkeny penicillinre (17).

A krokozk virulencijban, a ltrehozott klinikai kp slyossgban a penicillinnel szembeni rezisztencia nem jtszik szerepet.

A Streptococcus pneumoniae okozta infekcik empirikus antibiotikum kezelsben a kvetkezket kell figyelembe venni:

  • helyi rezisztencia viszonyok,
  • infekci helye,
  • infekci slyossga.

Pneumonia

Annak ellenre, hogy az otthon szerzett tpusos pneumnik krokozi kzl vltozatlanul a S. pneumoniae a leggyakoribb - gyakorisga a klnbz felmrsek szerint 20-60% - a fent rszletezett hazai rezisztencia viszonyok kztt a penicillin szerepe a krkp empirikus terpijban jelentsen visszaszorult.

Meglehetsen egysges nemzetkzi konszenzus alapjn a pneumnia empirikus kezelsben a penicillin a betegek csak egy szk rtegben jn szba: egybknt egszsges, fiatal beteg otthon szerzett, tpusosnak tn pneumnijban 8-12 ME penicillin G adhat, ez hatkony lehet mrskelt penicillin rezisztencit mutat S. pneumoniae-val szemben is (19, 20).

Meningitis purulenta

A meningitisek empirikus terpijt a szba jv klnbz baktriumok, a rezisztencia viszonyok mellett nehezti, hogy az antibiotikum l koncentrcijnak (MBC) 8-10-szerese lehet szksges az infekci helyn a pathogen gyors elpuszttshoz (21).

A betegsg slyossgt, a krokozk rezisztencia viszonyait figyelembe vve a penicillin a meningitis empirikus kezelsben nem alkalmazhat. MIC, MBC vizsglatokkal bizonytottan rzkeny S. pneumoniae okozta meningitis clzott kezelsben azonban tovbbra is a nagy dzis intravns penicillin G (12-24 ME/nap) adsa javasolt.

Endocarditis subacuta

Az infektv endocarditis antibiotikum kezelsre adott vlasza egszen egyedlll a bakterilis infekcik kztt, br a krokozk tbbsge igen rzkeny az antibiotikumokkal szemben a betegsg gygytsa heteket vesz ignybe, gyakori a recidva. Ennek oka, hogy a vegetcikban a krokoz baktriumok egyrszt vdettek a szervezet immunvlasztl, msrszt igen nagy szmban vannak jelen (109-1010/g), ami az STSS-nl trgyalt mdon akadlyozza a penicillin s ms, az osztd sejtekre hat antibiotikumok baktericid hatst.

Natv szvbillentyn subacut endocarditist az esetek dnt tbbsgben viridans streptococcusok (S. sanguis, S. salivarius, S. mutans, S. mitior, S. bovis), jelentsen kisebb arnyban enterococcusok (E. faecalis, E. faecium, E. durans) okoznak. A bzis antibiotikum a krkp kezelsben a streptococcusokkal szemben igen hatkony penicillin G. A kezelsi smk (aminoglikozid kombinci, penicillin dzisa, a kezels idtartama), melyeket elssorban a krokoz penicillinnel szembeni MIC rtke hatroz meg, rszben llatksrleteken, rszben sok-sok ves klinikai tapasztalaton alapulnak (2. tblzat) (22). A legtbb klinikai vizsglat penicillin gentamycin kombincival trtnt, de az in vitro adatok alapjn a tbbi aminoglikozid, gy a tobramycin, netilmicin, amikacin is ugyanoly an hatkony lehet. A kombinciban alkalmazott aminoglikozid megvlasztsban egyb szempontok jtszanak szerepet.

rzkeny viridans streptococcusok s S. bovis (MIC £ 0,1 mg/l)

Ezek a krokozk igen rzkenyek penicillinnel szemben, ezrt a penicillin G - nem kompliklt esetben - adhat nmagban, 4 hten keresztl. A gygyulsi arny 99%. Az in vitro ismert penicillin-aminoglikozid szinergn hatst llatksrletes adatok in vivo is igazoltk: gyorsabb a krokozk eradiklsa a vegetcikbl. A kt htig adott penicillin G gentamycinnel kombinlva a ngyhetes penicillin kezelssel azonos gygyulsi eredmnyt ad. Beszklt vesefunkci, hallskrosods, ids beteg esetn az aminoglikozid adsa kerlend. Ha a betegsg rgen zajlik, a beteg a kezels megkezdsekor szeptikus shockban van, vagy metastatikus gcok mutathatk ki ngy hetes penicillin G kezels szksges, az els kt htb en gentamycinnel kombinlva.

Relatv rezisztens viridans streptococcusok s S. bovis (MIC > 0,1 s < 0,5 mg/l)

Ngy hetes penicillin kezels javasolt, az els kt htben gentamycinnel kombinlva.

Enterococcusok s rezisztens viridans streptococcusok (MIC ³ 0,5 mg/l)

Az enterococcusok relatv rezisztencit mutatnak a penicillinnel szemben, a penicillin (s ms antibiotikumok is) nmagban csak bakteriosztatikus hatst tud kifejteni. A kezels teljes idtartama alatt, ami minimlisan 4 ht kell legyen, kombincit kell alkalmazni gentamycinnel esetleg streptomycinnel. A penicillin helyett ampicillin is vlaszthat. Az elmlt vekben nvekedett a gentamycinnel szemben magas rezisztencit mutat enterococcusok szma, s az ilyen trzsek esetben a penicillin-gentamycin szinergn hats nem jn ltre. Az ilyen krokozk okozta endocarditis kezelse nem megoldott, vannak, akik 8-12 htig tart penicillin vagy ampicillin kezelst javasolnak, msok 4-6 hetes vancomycin terpia mellett vannak. Amennyiben a beteg llapota nem engedi meg a hemokultra eredmnynek megvrst, az empirikus terpit a legrezisztensebb krokoznak, az enterococcusnak megfelelen kell elkezdeni. A natv billentykn igen kis szzalkban elfordul egyb krokozk (Gram-negatv plck, gombk stb.) okozta subacut endocarditist a mikrobiolgiai lelet ismeretben kell megtervezni.

Actinomycosis

Az actinomycosis krnikusan, progresszven zajl bakterilis infekci, amit a lassan nv anaerob Actinomyces trzs tagjai okoznak.

A penicillin kezels bevezetse a krkp lefolyst drmaian megvltoztatta (23), a korbban egyedli gygymdknt hasznlt sebszeti beavatkozsok fontossgt, mrtkt cskkentette. Az elmlt vtizedek tapasztalata alapjn az antibakterilis terpia kt lnyeges eleme vlt nyilvnvalv: a kezelst nagy dzis antibiotikummal, igen hossz ideig kell folytatni. Br a terpit a betegsg elhelyezkedstl, kiterjedstl, klinikai lefolystl fggen individualizlni kell, 2-6 hetes, napi 18-24 ME penicillin G kezels, melyet mg hnapokon keresztl tart per os kezels (doxycyclin) kvet, a javasolt terpia. Penicillin allergia esetn a tetracyclin, erythromycin vagy clindamycin vlaszth at alternatv szerknt. jabb antibiotikumok hasznlatrl kevs informci ll rendelkezsre.

Lyme borreliosis

A szervezet tbb szervt rint, szisztms betegsg, melyet a kullancscsps ltal terjesztett Borrelia burgdorferi, egy spirocheta okoz.

A krokoz a bejuts utn nhny nappal-httel elrasztja a szervezetet, idnknt tmeneti, majd hnapokkal, vekkel ksbb perzisztl tneteket okozva. A krokoz az rintett szervekbl a szervezetbe juts utn vekkel is kimutathat (24, 25, 26). Ez, valamint az a tny, hogy a betegsg minden stdiumban jl reagl a megfelel antibiotikum kezelsre azt bizonytja, hogy a krokoz a szervezet erteljes immunvlasza ellenre a szvetekben (br, zletek, kzponti idegrendszer) tnetmentesen, vagy betegsget okozva tllhet vekig.

A neuroborrelisosis s az tvezetsi zavarral is jr carditis kivtelvel a Lyme betegsg klnbz manifesztcii ltalban per os kezelhetek. Az erythema chronicum migrans, a betegsg els stdiuma 10 napos doxycyclin (2-100 mg) vagy amoxicillin (3-500) adsra jl gygyul, a kezels kivdi a ksbbi disszeminlt tneteket (27, 28). A magyar szakirodalom a Maripen kezelst (4x3 tbl.) ajnlja (1, 29). Figyelembe kell venni a krkp kezelsekor, hogy doxycyclin gyermekeknek s terheseknek nem adhat.

Disszeminlt betegsgben az elbb felsorolt gygyszerek 30 napos adsa bizonyult megfelelen hatkonynak (30). Arthritis esetben a kezels tbbszr sikertelen, esetleg ismtelt kezelsek ellenre, mint ms klinikai formkban, mivel a krokoz a fibroblastokban nehezen hozzfrhet mind az orlis, mind a parenterlis antibiotikum szmra. Elfordulhat, hogy gygyulst csak a synoviectomia hoz.

Neuroborreliosisban parenteralis antibiotikum kezels szksges a liquor megfelel antibiotikum szintjnek biztostsra. Napi 2-4 g ceftriaxon 3-4 htig a leggyakrabban alkalmazott kezels, de 20-30 ME Penicillin G, vagy 6-8 g cefotaxim adsa is hatkony (31, 32).

Vezetsi zavarral jr carditis esetn a neuroborreliosissal megegyez, parenterlis antibiotikum adsa szksges, ami a tnetek megsznse utn szjon keresztli gygyszer adsval folytathat.

Megbeszls

Amikor az 1940-es vekben a penicillin hasznlatba kerlt, elterjedt az a nzet, hogy a bakterilis infekcik gygytsa tbb nem jelent gondot. A korbban a penicillinnel szemben rzkeny baktriumok rezisztencijnak kialakulsa, a penicillinnel szemben eredetileg sem rzkeny krokozk elretrse az infekcis krkpekben jelentsen megvltoztatta szemlletnket.

Az elmlt vekben, egyre inkbb szles spektrum antibiotikumokat hasznlunk az empirikus terpiban, s ebben segtsgnkre van, hogy egyre tbb j s ltalban egyre szlesebb spektrum (s drga) antibiotikum ll rendelkezsnkre. Azonban az j antibiotikumokkal szemben is n a rezisztens baktriumok arnya, s ez szmos esetben egyrtelmen sszefggsben van fokozott hasznlatukkal. A rezisztencia nvekeds cskkentsre, megakadlyozsra kvnatos lenne minl tbbfle antibiotikum vltakoz alkalmazsa. A rendelkezsnkre ll antibiotikum palettn ott vannak a termszetes penicillinek is, melyeknek szmos rtkes tulajdonsga a megfelel krkpben val alkalmazhatsgukat megersti:

  • rzkeny baktriumokkal szemben nagyon hatkonyak, megfelel koncentrciban gyors, baktrium l hatst fejtenek ki, az rzkeny Gram-pozitv coccusokkal szemben a leghatkonyabb antibiotikumok (33, 34),
  • antibakterilis spektrumuk viszonylag szk, gy j bta-laktamzk megjelensben, a rezisztensebb krokozk szelektlsban szerepk kisebb,
  • atoxikusak, jl tolerlhatk,
  • olcs.

A rezisztencia vltozsok miatt a penicillin fknt az empirikus terpiban vesztett szerepbl:

  • csak igen szk beteg populciban alkalmazhat pneumnia empirikus kezelsre,
  • nem alkalmazhat meningitis terpijban,
  • hatkonysga nem megfelel az orlis anaerobok okozta aspircis pneumniban,
  • nem ajnlhat gonococcus okozta infekcikban.

A 6. vtizede hasznlt penicillinnek azonban mg mindig jl definilt helye van antibakterilis terpiban:

  • els vlasztand gygyszer a S. pyogenes okozta infekcik empirikus s clzott kezelsben, a reums lz profilaxisban,
  • bzis antibiotikum a subacut bakterilis endocarditisek kezelsben,
  • helye van a nem rgen ismert Lyme-borreliosis kezelsben mind korai, mind ksbbi fzisban,
  • s az vtizedek alatt vltozatlanul megrizte fontossgt a gzgangrna, Treponema pallidum, anthrax, akut leptospirosis, diphteria kezelsben.

Irodalom: 1. Graber H.: Az antibiotikum kezels gyakorlata. Medicina, Budapest, 1993. - 2. Peter G.: Streptococcal Pharyngitis: Current Therapy and Criteria for Evaluation of New Agents. Clin. Infect. Dis. 14, (suppl. 2), 218, 1992. - 3. Pichichero M. E., Margolis P. A.: A comparison of cephalosporins and penicillins in the treatment of group A beta-hemolytic streptococcal pharyngitis: a meta-analysis supporting the concept of microbial copathogenecity. Pediatr. Infect. Dis. J. 10, 275, 1991. - 4. Milatovic D., Knauer J.: Cefadroxil versus penicillin in the treatment of streptococcal tonsillopharyngitis. Eur. J. Clin. Microbiol. Infect. Dis. 8, 282, 1989. - 5. Pichichero M. E., McLinn S. E., Gooch W. M. s mtsai.: Ceftibuten vs phenoxymethylpenicillin in group A betahemolytic streptococcal pharyngitis. Ped. Infect. Dis. J. 12, (suppl.), 64, 1993. - 6. Ramet J., Pierard D., Vandenberghe P. s mtsai.: Comparative study of cefetamet pivoxil and penicillin V in the treat ment of group A beta hemolytic streptococcal pharyngitis. Chemotherapy 38, (suppl. 2), 33, 1992. - 7. Bisno A. L., Stevens D. L.: Streptococcal infections of skin and soft tissues. N. Eng. J. Med. 334, 240, 1996. - 8. Stevens D. L., Tanner M. H., Winship J.: Severe group A streptococcal infections associated with a toxic shock-like syndrome and scarlet fever toxin A. N. Eng. J. Med. 321, 1, 1989. - 9. Eagle H.: Experimental approach to the problem of treatment failure with penicillin: I. Group A streptococcal infection in mice. Am. J. Med. 13, 389, 1952. - 10. Stevens D. L., Yan S., Bryant A. E.: Penicillin-binding protein expression at different group growth stages determines penicillin efficacy in vitro and in vivo: An explanation for the inoculum effect. J. Infect. Dis. 167, 1401, 1993. - 11. Stevens D. L., Bryant A. E., Hackett S. P.: Antibiotic effects on bacterial viability, toxin production, and host response. Clin. Infect. Dis. 20. (suppl. 2), 154, 1995. - 12. Bisno A. L. , Stevens D. L.: Streptococcal infections of skin and soft tissues. N. Eng. J. Med. 334, 240, 1996. - 13. Hansman D., Bullen M. M.: A resistant Pneumococcus. Lancet, 2, 264, 1967. - 14. Markiewitz A., Tomasz A.: Variation in penicillin-binding protein patterns of penicillin-resistant clinical isolates of pneumococci. J. Clin. Microbiol. 27, 1989. - 15. Eskola J., Takala A. K., Kela E. s mtsai.: Epidemiology of invasive pneumococcal infections in children in Finland. JAMA, 268, 3323, 1992. - 16. Fenoll A., Martin Bourgon C., Munoz R. s mtsai.: Serotype distribution and antimicrobial resistence of Streptococcus pneumoniae isolates causing systemic infections in Spain 1979-1989. Rev. Infect. Dis. 13, 56, 1991. - 17. Marton A., Gulyas M., Munoz R. s mtsai.: Extremely high incidence of antibiotic resistence in clinical isolates of Streptococcus pneumoniae in Hungary. J. Infect. Dis. 163, 542, 1991. - 18. Johan Bla Orszgos Kzegszsgg yi Intzet: Az llami npegszsggyi s tisztiorvosi szolglat 1994. vi jrvnygyi-klinikai-krhzhygins mikrobiolgiai munkjnak rtkelse. - 19. Mandell L. A.: The Canadian community-acquired pneumonia consensus conference group: Antimicrobial treatment of community acquired pneumonia in adults: A conference report. Can. J. Infect. Dis. 4, 25, 1993. - 20. American Thoracic Society: Guidelines for the initial management of adults with community-acquired pneumonia. Diagnosis, assessment of severity, and initial antimicrobial therapy. Am. Rev. Resp. Dis. 148, 1418, 1993. - 21. Schaad U. B., McCracken G. H., Loock C. A. s mtsai.: Pharmacokinetics and bacteriologic efficacy of moxalactam, cefotaxime, cefoperazone, and rocephin in experimental bacterial meningitis. J. Infect. Dis. 143, 156, 1981. - 22. Bisno A. L., Dismukes W. E., Durack D. T.: Antimicrobial treatment of i nfective endocarditis due to viridans streptococci, enterococci, and staphylococci. JAMA, 261, 1471, 1989. - 23. Peabody J., Seabury J.: Actinomycosis and nocardiosis. A review of basic differences in therapy. Am. J. Med. 60, 99, 1960. - 24. Snydman D. R., Schenkein D. P., Berardi V. P.: Borrelia burgdorferi in joint fluid in chronic Lyme arthritis. Ann. Inern. Med. 104, 798, 1986. - 25. Schmidli J., Hunziker T., Moesli P.: Cultivation of Borrelia burgdorferi from joint fluid three months after treatment of facial palsy due to Lyme borreliosis. J. Infect. Dis. 158, 905, 1988. - 26. Asbrink E., Hovmark A.: Early and late cutaneous manifestations of Ixodesborne borreliosis (erythema migrans borreliosis, Lyme borreliosis). Ann. NY. Acad. Sci. 539, 4, 1988. - 27. Dattwyler R. J., Volkman D. J., Conaty S. M.: Amoxycillin plus probenicid versus doxycycline for treatment of erythema migrans borreliosis. Lancet 336, 1404, 1990. - 28. Massarotti E. M., Luger S. W., Rahn D. W.: Treatment o f early Lyme disease. Am., J. Med. 92, 396, 1992. - 29. Lakos A.: Lyme-borreliosis. In: Nyerges G. (szerk.): Infektolgia, Springer, Budapest, 1992. - 30. Steere A. C., Levin R., Molloy P.: Treatment of Lyme arthritis. Arthritis. Rheum. 37, 878, 1994. - 31. Pfister H. W., Preac-Mursic V., Wilske B.: Randomized comparison of cetriaxone and cefotaxime in Lyme neuroborreliosis. J. Infect. Dis. 163, 311, 1991. - 32. Steere A. C., Pachner A. R., Malawsita S. E.: Neurologic abnormalities of Lyme disease: Successful treatment with High-dose intravenous penicillin. Ann. Intern. Med. 99, 767, 1983. - 33. Barber M., Waterworth P. M.: Antibacterial activity of the penicillins. Br. Med. J. 1, 1159, 1962. - 34. Neu H. C.: Antimicrobial activity and human pharmacology of amoxicillin. J. Infect. Dis., 129, (suppl.), 123, 1974.


Hziorvos Tovbbkpz Szemle 1:361-365)

     
Cserljnk Linket!

 

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 LinkPlacc

Keresned sem kell!

     
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints